TATRY. Po tom, ako bol vybraný nový projekt na budúcu podobu Kežmarskej chaty, sa aktivisti rozhodli pohnúť sa opäť o krôčik dopredu.
Pokúsili sa vyčistiť lokalitu Bieleho plesa. Pomocnú ruku podali aj okoloidúci turisti. Čistenie sa nezaobišlo bez unikátných nálezov.
Staré radiátory, nemecké i maďarské konzervy, detská kovová vanička a dokonca aj staré okná sa podarilo nájsť dobrovoľníkom, ktorí nezaháľali a priložili ruku k dielu. Okrem toho brigádnici objavili aj veľmi cenný úlovok.
„Najväčšiu radosť sme zažili, keď sa nám podarilo spod tehál a plechov vytiahnuť starú smaltovanú tabuľu s obhoreným nápisom Kežmarská chata. Dúfame, že sa raz táto tabuľa vráti na svoje miesto do lokality Bieleho plesa. Nápis by sme po zreštaurovaní chceli použiť možno v interiéri novej chaty,“ uviedol predseda združenia Kežmarská chata Maroš Seman.
Hľadajú furmana s koňmi a vozom
Do brigády sa nezapájali len dobrovoľníci, ale aj náhodní okoloidúci turisti.
„Niektorí sa ihneď zaujímali o to, čo sa deje, iní boli opatrnejší a začali sa o akciu zaujímať až po oslovení,“ uviedol Seman. Ako vysvetlil predseda združenia Kežmarská chata, dôvod, prečo sa brigády na vyčistenie miesta konajú je, že podľa projektu by sa mala chata stať najekologickejšou stavbou vo Vysokých Tatrách a teda sa nemôže postaviť na smetisku, ktoré je podľa jeho slov dlhodobo akceptované a prehliadané.
Podľa odhadov sa podarilo z miesta odniesť viac než 300 kilogramov väčšinou kovového odpadu. Seman vyslovil ešte jedno prianie.
„Pokiaľ by sa nám ale podarilo nájsť furmana s koňmi a vozom z okolia, chceli by sme odviezť aj ťažký a veľkoobjemný odpad, ktorý sa nám určite nepodarí zniesť ani na krosnách,“ uviedol.
Dedko vyniesol hore, vnuk znášal dole
Na brigáde sa zúčastnil aj Boris Švirloch. Jeho starý otec v roku 1942 vynášal na voze ťahanom koňmi hore materiál na stavbu pôvodnej Kežmarskej chaty.
„Paradoxom je, že po 72 rokoch sa kruh uzatvára a kúsok z toho, čo dedo vyniesol, som teraz aj ja zniesol dole,“ uviedol Boris. Ako sám povedal, práce na tomto mieste je ešte viac než dosť.
„Dá sa povedať, že celá zhorená chata je pod zemou, pretože pred 40 rokmi sa vraj takmer nič z trosiek neodnášalo dole. Takže roboty tam je ešte veľmi veľa.“
Reakcie ľudí v Kežmarku boli rôzne
V júni bol v súťaži vybraný aj návrh na finálnu podobu chaty. Na tejto súťaži sa potvrdilo aj staré známe – sto ľudí, sto chutí.
„Prišli rôzne návrhy, niektoré doniesli osobne návrhári až z Londýna. Boli to padajúce kocky, niektoré vyzerali ako ufón, potom niečo ako mužíkovia poskladaní na sebe. Sami sme zvedaví, ako budú ľudia reagovať,“ uviedol pre Korzár Dalibor Kiš, podpredseda OZ Kežmarská chata.
Nakoniec vyhral projekt z Brna, ktorý mal svoju premiéru aj vo výstavnej sieni Barónka v Kežmarku. Takýmto štýlom chceli aktivisti zistiť, ako sa projekt páči ľuďom.
„Výstava splnila naše očakávania, chceli sme priblížiť širokej verejnosti návrhy v modernom duchu s množstvom inovatívnych riešení, ktoré by mohli zabezpečiť, aby prevádzka chaty zaťažovala toto výnimočné prostredie v čo možno najmenšej miere. Ohlasy boli rôzne, treba si uvedomiť, že žijeme v novom tisícročí, ktoré nám ponúka množstvo možností. Podľa toho sa musí prispôsobiť aj samotná podoba chaty, veď pôvodná Kežmarka sa musela opravovať a rekonštruovať kvôli extrémom počasia až dvanásťkrát,“ dodal Seman.
Autori víťazného návrhu sú podľa jeho slov super chlapi, ktorí milujú hory a sú odhodlaní svoj projekt obhájiť pred verejnosťou a dotiahnuť ho do úspešnej realizácie. „Mám veľkú radosť z toho, že naše sny pomaly naberajú reálne črty,“ uzavrel Seman.
Projekt obnovy Kežmarskej chaty sa momentálne nachádza v počiatočnej fáze a predstavitelia občianskeho združenia majú pred sebou ešte množstvo rokovaní a povoľovacích konaní.
Ako uviedol Seman, o budúcnosti novej Kežmarskej chaty budú rozhodovať v Kežmarku noví poslanci a primátor po novembrových komunálnych voľbách.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.