Komín sa čistí dva– až trikrát za rok. Má to nielen praktický význam pri vykurovaní, ale je aj veľmi dôležité pri prevencii proti požiarom.
STARÁ ĽUBOVŇA. Kedy je najvhodnejšie čistiť komín sme sa opýtali kominárov. Tí zdôrazňujú, že čistenie pred vykurovacou sezónou je mimoriadne dôležité aj preto, aby nevznikali požiare domov od upchatých a nefunkčných komínov.
Kominár Ján Kmeč vysvetľuje: „Vymetanie komínov je potrebné pred zimou pre bezpečnosť. Ľudia sa opäť vracajú k spôsobu kúrenia tuhým palivom. Aby predišli riziku požiaru, vyčistenie komína je v ich vlastnom záujme. Môžu si na to zavolať kominárov, alebo si ho môžu vyčistiť aj sami.“
Ak sa komín nevyčistí, hrozí, že sa splodiny v ňom zapália a vznikne požiar.
Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Starej Ľubovni Vladimír Haľko upozorňuje: „Hasiči zo Starej Ľubovne v rokoch 2013 a 2014 zasahovali v okrese pri 11 požiaroch, ktorých príčinou bolo hlavne vyhorenie sadzí v komíne alebo iná porucha vykurovacích telies a dymovodov.“
Revízny technik komínov a kominár Jaroslav Janík dodal: „Ak sa zanedbá čistenie komína, môže sa stať, že vyhorí. Komín sa môže zničiť, alebo, v najhoršom prípade, môže zhorieť celý dom.“
Komín je najlepšie čistiť v lete
Komín je ideálne vyčistiť minimálne trikrát do roka. Kominár Ján Kmeč konkretizoval: „Najviac práce máme pred zimou. Nevieme ľudí naučiť, aby nás volali už na jar, po zime a nielen na jeseň. V jeseni už máme plno a veľa sa toho stihnúť nedá.“
Komín sa najlepšie čistí v lete, keď ešte netreba kúriť.
Ľudia si kominárov volajú aj podľa toho, či majú dom poistený. Ak je poistený, musia mať potvrdenie o spôsobilosti, či je komín v poriadku.
Na prehliadku komínov existuje právny predpis (vyhl. 401/2007 Z. z.), ktorý určuje vykonávanie kontroly a čistenie komínov na tuhé palivá každé štyri mesiace. Pravidelné prehliadky zaručia dlhú životnosť komína a zabezpečia požiarnu bezpečnosť v dome.
Povinnosť čistenia komína sa kontroluje
Ak v dome, kde sa kúri tuhým palivom, vznikne požiar, nasleduje kontrola.
„V prípade zásahu hasiči zisťujú, ako je plnená táto povinnosť. Ak zistia, že požiar vznikol z dôvodu zanedbania povinnosti čistenia komína, majiteľ nehnuteľnosti je riešený v priestupkovom konaní,“ vysvetlil Haľko.
Ak ľudia kúria plynom, stačí kontrolovať raz ročne, ak však tuhým palivom, tam treba komín kontrolovať častejšie.
Vyhorenie komína môže mať fatálne následky. „Potom sa musí celý komín prekontrolovať, či nevznikli praskliny, či nie je niekde do obývaných priestorov únik splodín. Po vyhorení sadzí sa musí spraviť revízna správa, posúdiť, či treba komín opraviť a vyvložkovať, alebo nie,“ konkretizoval Janík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.