Ľudia v regióne Starej Ľubovne sa nemusia obávať, že ich privolaní záchranári nebudú vedieť nájsť. Pri zásahu však môžu spôsobiť problém zaparkované autá alebo rôzne prekážky pri domoch. Na ich odstránenie majú v prípade akútnej potreby oprávnenia a aj prostriedky.
STARÁ ĽUBOVŇA. V prípade, že nastane situácia, ktorá si vyžaduje zásah hasičov, alebo mestskej polície, je dôležitá okamžitá orientácia týchto zložiek v teréne a priestore mesta.
„Vzhľadom na mapové podklady a orientáciu v sieti ulíc v mestách okresu, ktorá je predmetom odbornej prípravy príslušníkov HaZZ, značenie ulíc v mestách považujeme za dostačujúce,“ hodnotí situáciu riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Starej Ľubovni Vladimír Haľko.
Ak obyvatelia regiónu zavolajú hasičov, nemusia sa obávať, že ich nebudú vedieť nájsť.
Podobná situácia je aj s príslušníkmi mestskej polície v Starej Ľubovni. Jej náčelník Ján Pivovarník uviedol: „Členovia mestskej polície majú výbornú miestnu znalosť, v meste nie je pre nich problém dostať sa na ktorúkoľvek ulicu. Značenie ulíc v meste je pre nich dostatočné.“
Stretávajú sa aj s prekážkami
Niekedy sa pri zásahu záchranárom stáva, že musia prekonať prekážky, ktoré im bránia v pohotovom a úspešnom zásahu.
Ide najmä o situácie, ktoré bližšie vysvetlil Haľko: „Sú to prípady najmä pri zásahoch v obytných domoch, kde zaparkované autá bránia príjazdu, ale najmä pri manipulácii so špeciálnou výškovou technikou. Treba si uvedomiť, že tá slúži okrem likvidácie požiaru aj na evakuáciu ohrozených ľudí z vyšších poschodí. Stretávame sa s tým aj pri taktických cvičeniach, pri ktorých boli prekážkou v nasadení techniky nielen zaparkované autá, ale aj kovové sušiče bielizne či plôtiky v blízkosti bytových domov.“
Hasiči pri zle zaparkovaných autách vyzývajú vodičov o preparkovanie rozhlasom.
„V súrnych prípadoch sme schopní vlastnými prostriedkami takéto auta odtiahnuť, alebo kovové prekážky odstrániť,“ vysvetlil Haľko.
Aj na ceste sa občas hasiči stretnú s nepochopením. „Stane sa, že sa hasičom počas jazdy k zásahu so zapnutým svetelným a akustickým výstražným znamením vodiči na ceste neuhnú a neumožnia plynulú jazdu.“
Za prevenciu je možné považovať pravidelné akcie v spolupráci s políciou. Sú zamerané hlavne na správanie vodičov. Haľko dodáva: „Zaznamenávame lepšiacu sa situáciu v tejto oblasti.“
Mestská polícia sa nestretáva s problémami
Mestská polícia používa majáky, alebo iné výstražné zariadenia iba v ojedinelých prípadoch. Jej zákroky zväčša nie sú také akútne ako hasičov alebo štátnej polície.
Pivovarník vysvetlil: „Zameriavame sa práve na to, aby sme zabezpečili voľný prejazd takýchto vozidiel na miesta zásahu, snažíme sa odstrániť zle odstavené vozidlá, alebo také, ktoré blokujú prejazd hasičom, sanitkám, ale aj štátnej polícii.“
Pivovarník spomína aj na prípady, keď museli výstražné znamenia použiť: „Bolo to napríklad pri rozvoze vody pre obyvateľov v čase, keď pre veľkú zimu a mráz bol nedostatok na niektorých uliciach v meste, alebo počas povodní, či už v roku 2010, alebo aj tohto roku.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.