Do vyše stodesaťročného katolíckeho cintorína v Dobšinej, na ktorom sú pochované významné osobnosti mesta, sa zahryzol zub času. Neustále dažde počas tohto leta spôsobili zvalenie časti oporného múra.
DOBŠINÁ. Mesto v súčasnosti spravuje päť cintorínov. Druhým najstarším je katolícky cintorín, ktorý vznikol v roku 1901. Oporný múr na vyše storočnom mieste na pochovávanie nebohých zostarol.
Počas tohtoročných letných dažďov sa stará kamenná stavba podmáčala, čo malo za následok zrútenie asi 15-metrového úseku v dolnej časti cintorína.
„Dobový oporný múr bol v začiatkoch vyhotovený len z kameňov naukladaných do hliny. Po padnutí časti múra sme sa pustili svojpomocne do opráv za pomoci aktivačných pracovníkov. Do betónu sme založili kamene a dali nové oplotenie. V týchto dňoch budú práce dokončené,“ informoval konateľ spoločnosti Podniku služieb mesta Dobšiná Tibor Harmatha.
Ten nevylučuje, že by mohlo dôjsť k ďalšiemu rozpadávaniu sa múru. „Ten budeme priebežne ďalej opravovať, aby sa ďalej nepoškodzoval,“ doplnil.
Preslávili Dobšinú
Katolícky cintorín sa stal posledným miestom odpočinku pre najvýznamnejšie osobnosti mesta.
Sú tu pochovaní starostovia, mešťania a farári, ľudia výnimočných kvalít, ktorí sa svojimi úspechmi dostali do povedomia nielen v Európe a preslávili tak Dobšinú.
V rodinnej hrobke je pochovaný napríklad objaviteľ Dobšinskej ľadovej jaskyne Eugen Ruffinyi, ktorý zomrel v roku 1924.
Svoj večný sen na tomto mieste odpočinku spí aj ďalší rodák Samuel Klein. Bol význačným etnografom, napísal knihu poviedok, básní a piesní v pôvodnom etnickom jazyku buleenerčine. Pochovali ho v roku 1915.
Mesto každý rok upravuje v rámci možností všetkých päť cintorínov. „Okolie hrobov v areáli miesta odpočinku kosíme a čistíme. Priebežne ich monitoruje aj mestská polícia, aby zabránila vyčínaniu vandalov,“ zdôraznil T. Harmatha.
Rodinná hrobka Ruffínyiovcov. Pochovaný je v nej objaviteľ Dobšinskej ľadovej jaskyne. Foto: Eva Šoltísová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.