Teritórium na Gemeri, ktoré kedysi medvede obývali, sa v posledných rokoch zväčšilo. Kým v minulosti boli medvede hlavne v Slovenskom rudohorí, dnes sa s nimi stretávame v revíroch Slovenského krasu. Veľké škody páchajú na lesnej zveri a hospodárskych zvieratách.
GEMER. Na Slovensku sa v poslednom čase čoraz viac hovorí o premnožení medveďov v našich lesoch. Ich počet sa odhaduje na 800 kusov.
Počet medveďov pohybujúcich sa v revíroch okresu Rožňava vedúci kancelárie Obvodnej poľovníckej komory v Rožňave František Szőllős presne určiť nevie.
„Ťažko povedať, či sú u nás premnožené, pretože ich množstvo nepoznáme. Isté však je, že teritórium, ktoré kedysi medvede obývali sa v posledných rokoch zväčšilo. Kým v minulosti boli medvede hlavne v Slovenskom rudohorí, dnes sa s nimi stretávame v revíroch Slovenského krasu. Týchto šeliem je zrejme viac ako je to únosné pre oblasť Spišsko-gemerského rudohoria,“ konštatuje F. Szőllős.
V súčasnosti prebieha na Slovensku sčítanie medveďov.
„Z Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene sme dostali pokyn, aby členovia združení odobrali vo svojom revíri nájdené vzorky medvedieho trusu. Na základe zisteného DNA v truse je možné vyhodnotiť a zistiť presný počet pohybujúcich sa medveďov. Vzoriek medvedieho trusu sa ale u nás nenazbieralo toľko, aby sme vedeli určiť správny počet medveďov. Zo zmapovaných zhruba 18 revírov, kde sa medveď pohybuje, sa podarilo získať trus len v štyroch revíroch. Zrejme je to tým, že sa medveď pohybuje na veľkom teritóriu,“ hodnotí vedúci kancelárie.
Rabovanie lesných plodov
S medveďom sa stretli poľovníci a lesníci v južných revíroch okresu, v Gemerskej Hôrke, Ardove, Silickej Brezovej.
„Hovorí sa, že väčšinou staré medvede vyháňajú z teritória tie mladšie. V Hrhove bol pred 5 rokmi usmrtený na železničnej trati dospelý medveď, ktorý si zrejme hľadal nové územie. To znamená, že v jeho revíri musel byť ešte silnejší jedinec, ktorý stratil svoje územie,“ vysvetľuje vedúci kancelárie.
Podľa jeho slov sa situácia v lesoch za jeho vyše 40-ročného pôsobenia v poľovníckom združení výrazne zmenila.
„Pred desiatkou rokov chodili dedinčania do lesa zbierať lesné plody pre vlastnú potrebu. V súčasnosti nastal boom vykupovania čučoriedok, malín, drienok a ďalších plodov podnikateľmi na výrobu destilátov. Najmä osadníci vidia v dopyte po plodoch finančné obohatenie a lesné porasty doslova rabujú. Neraz vyrubujú či vytrhajú celé kríky ešte nedozretých plodov,“ zdôrazňuje.
Útoky na zver
Takéto plienenie má za následok prítomnosť medveďov v blízkosti ľudských obydlí.
„Medveď je všežravec a v jesennom období sa pripravuje na zimný spánok. Potrebuje mať veľké kvantum zásob, aby prežil zimu. Tým, že je na stráňach len minimálne množstvo potravinovej bázy, navštevuje záhrady v blízkosti lesov a hrabe sa v kontajneroch,“ poznamenáva skúsený poľovník. Ako ďalej tvrdí, silné jedince dokážu napáchať veľké škody.
„Každý rok zaznamenávame škody na hospodárskych zvieratách. Medvede útočia na mladý hovädzí dobytok. Púšťajú sa aj do lesnej zveri. Najmä v lokalite Čuntava, Dobšiná a Rejdová sme mali prípady, keď mladé silné jelene strhol medveď."
O odstrele za zeleným stolom
Slovenská populácia medveďa hnedého je najväčšia v strednej a východnej Európe.
Aj napriek ich veľkému množstvu u nás je dlhoročný poľovník presvedčený, že chrániť medvede a iné chránené druhy má svoje opodstatnenie.
„Som za to, aby sa tieto šelmy chránili, ale rozumne. Odstrel by mal byť kontrolovane povolený nie u 60 - 90–kilogramových mladých jedincov, ale u dospelých medveďov, ktoré dokážu napáchať najväčšie škody. O odstrele ale rozhodujú úradníci z Bratislavy od zeleného stola bez toho, aby sa snažili získať údaje od miestnych poľovníkov, ktorí najlepšie poznajú situáciu vo svojom regióne,“ uzatvára rozhovor F. Szőllős.
Názor poľovníka
Milan Horváth z Poľovníckeho združenia Čuntava – Dobšiná„Medveď sa v našich končinách vyskytuje dlhé roky. Nie je žiadnou zvláštnosťou u poľovníkov, stretnúť sa s ním na pochôdzkach. Monitorujeme v našom revíri medvedicu s tromi mladými, ale aj jednotlivcov zachytených na fotopascách. Nemám vedomosti o tom, že by bol človek u nás napadnutý medveďom, ale je to otázka času. Dá sa predpokladať, že v najbližšej budúcnosti môže dôjsť k napadnutiu ľudí zo strany šelmy. Časté sú škody na hospodárskych zvieratách a lesnej zveri. Medveďov je veľa a nie som jediný, ktorý si myslí, že odstrel niektorých druhov by bol namieste.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.