Včely sa už chystajú na zimu. Ich ošetrenie je dôležité pre ďalšiu sezónu.
SPIŠSKÁ BELÁ. Práca včelára trvá celý rok, hoci to možno na prvý pohľad tak nevyzerá. V tomto období sa včely už chystajú na zimu. Ich ošetrenie je dôležité pre ďalšiu sezónu.
Najväčším škodcom a nepriateľom včelárov je klieštik, ktorý vysáva miazgu z včiel. Tento rok ho bolo vraj mimoriadne veľa.
Včelári hovoria, že proti tomuto škodcovi sa treba brániť po celý rok.
Podľa chovateľa Metoda Kováčika sa klieštik šíri veľmi rýchlo a to z toho dôvodu, že oplodnená samička kladie tisíce vajíčok.
Liečiť úle je potrebné vždy, keď sa zistí problém, ale teraz, pred zazimovaním, je to obzvlášť dôležité.
Na liečenie sa používa v lete kyselina mravčia, šťaveľová alebo na jeseň fumigačné prostriedky.
Po ošetrení sa už včely chystajú zazimovať
V zime sa včely stiahnu do chumáča a v úli si vytvoria potrebné teplo. Včely, ktoré žijú v zime, žijú oveľa dlhšie ako letné, a to preto, lebo sa v porovnaní s letnými toľko nenarobia. Ich úlohou je iba udržiavať život v úli.
Zimné žijú v období od augusta do konca apríla, na rozdiel od letných robotníc, ktoré žijú iba okolo troch týždňov.
Ani počas zimného obdobia dobrí včelári neoddychujú, včelíny chodia kontrolovať aj každé dva týždne.
Kontroluje sa, či do úľa nevošla myš alebo iný škodca, keď nasneží, či nezafúkalo lietač, teda miesto, kde prilietavajú včely, alebo či im náhodou neodfúklo striešku.
Po skončení zimy príde na rad jarná prehliadla. Kováčik vysvetlil: „Kontrolujem, či majú včely dostatok potravy, či nie je vo včelstve mor.“
Včelár upozorňuje, že mor je veľmi nebezpečná choroba. Vtedy sa musia všetky včely spáliť a je povinnosťou včelára hlásiť to na veterinárnu stanicu.
Tento rok bol ťažký
Aj kvôli dažďom bola táto sezóna podľa Kováčika ťažšia, ako zvyčajne: „Tohto roku na jar kvôli dažďom nebolo čo vytáčať, preto sme nemali jarný med.“
Jarný med sa stáča v máji pred kvitnutím repky. Repkový med býva v júni, posledný je malinový a lipový v júli a nemôžeme zabudnúť ani na medovicu. Tá vzniká v prípade, ak je teplo, na stromoch sa objaví voška, jej trus včela zbiera a med, čo z toho vyrobí, ľudia poznajú ako medovicu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.