Polícia obvinila riaditeľku, že vybrala peniaze z účtu nesvojprávneho klienta po jeho smrti bez súhlasu súdu.
KEŽMAROK. Riaditeľka Zariadenia pre seniorov v Kežmarku Elena Hricová oznámila primátorovi Kežmarku Igorovi Šajtlavovi, že sa vzdáva funkcie riaditeľky.
Svojím rozhodnutím tak predišla primátora a poslancov Mestského zastupiteľstva v Kežmarku, ktorí chceli rokovať o jej odvolaní na mimoriadnom zasadnutí v stredu 1. októbra.
„Odvolať riaditeľku zariadenia môže Mestské zastupiteľstvo v Kežmarku na návrh primátora mesta,“ uviedol primátor Šajtlava.
Riaditeľka požiadala o uvoľnenie z funkcie k 30. septembru. Podľa primátora by mala naďalej zostať zamestnankyňou zariadenia.
"My sme od polície zatiaľ nedostali žiaden list, predpokladám, že bude pokračovať vo vyšetrovaní. Všetko je v sérii dohadov, vieme o jednom trestnom stíhaní. Podľa môjho názoru tam išlo skôr o administratívnu chybu, nemyslím si, že by za to mala ísť sedieť do väzenia. Pravdou však je, že pochybila, aj sama to priznala, konala veľmi rýchlo, mala počkať na rozhodnutie súdu," konštatoval primátor.
Ona sama sa však podľa neho z finančných prostriedkov, ktoré vzala z účtu nesvojprávneho klienta po jeho smrti, neobohatila.
Polícia ju obvinila
Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru Kežmarok ešte začiatkom septembra obvinil riaditeľku z prečinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Podľa polície zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že bol spáchaný trestný čin.
Podľa polície obvinená ešte v apríli 2012 v Kežmarku, v jednej z bánk vybrala viac ako 2 700 eur z vkladnej knižky, ktorej vlastníkom bol 84-ročný Ján, klient Zariadenia pre seniorov v Kežmarku.
Tento muž zomrel jeden deň pred výberom peňazí z banky, muž bol súdom pozbavený spôsobilosti na právne úkony.
Jeho zákonom stanoveným opatrovníkom bolo zariadenie, v ktorom žil, pričom na nakladanie s majetkom nie v bežných veciach potrebovalo toto zariadenie schválenie súdu, čo sa v prípade tohto výberu nestalo.
Obvinená žena vybrala finančnú hotovosť bez súhlasu súdu a zároveň po smrti klienta, čím porušila povinnosti ustanovené rozsudkom súdu.
Zákon pri takomto trestnom čine stanovuje trestnú sadzbu jeden až päť rokov.
Aj ďalšie porušenie predpisov
Výber peňazí z účtu klienta nebolo jediným pochybením v tomto zariadení, na ďalšie porušenia predpisov poukázal dohľad ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Na zistené nedostatky upozornila poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Kežmarku Eleonóra Levická.
„Dohľadom bolo zistených 17 porušení platných všeobecne záväzných právnych predpisov,“ uviedla Levická.
Okrem iných to bolo aj narušovanie osobného priestoru klienta, nebola zabezpečená spolupráca s rodinou, nakladanie s majetkom klientov – chýbal písomný súhlas klienta na výber finančných prostriedkov na pohreb.
Zariadenie bolo povinné v prípade, kde bolo ustanovené súdom za opatrovníka, podávať pravidelne správy dvakrát ročne, avšak takáto správa nebola predložená súdu.
V niekoľkých prípadoch nebola uzatvorená písomná dohoda o úschove cenných vecí. Neaktuálny bol Domáci poriadok, ktorý nebol v súlade so zákonom.
Dohľad upozornil aj na nedostatočnú čistotu v izbách, chýbali aj uzatvorené zmluvy o poskytovaní sociálnej služby jej prijímateľom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.