V sobotu sa uskutočnil 12. ročník Zemiakarského jarmoku v Spišskej Belej. Podľa odhadov počas dňa jarmokom prešlo okolo 10–tisíc ľudí.
SPIŠSKÁ BELÁ. Vysoká návštevnosť na jarmoku bola ovplyvnená jeho tradíciou a dobrým menom, ktorý si počas rokov jarmok vytvoril.
Na jarmok nelákali len zemiaky a tradičné jedlá z nich, ale aj dobré počasie a zaujímavý večerný program.
Prečo zemiakarský jarmok
Dôvod pre zemiakarský jarmok vysvetlil primátor mesta Štefan Bieľak (nez.): „Toto je oblasť, kde sa pestujú a darí sa tu zemiakom. U nás sa zemiaky aj šľachtia. V Spišskej Belej sú spoločnosti, ktoré sa venujú pestovaniu zemiakov a skúšaniu rôznych odrôd, ako domácich tak aj zahraničných.“
Vo výskumnom ústave v Spišskej Belej sa šľachtí viac ako 100 odrôd zemiakov.
Na jarmoku mali ľudia možnosť vidieť zemiaky z týchto odrôd. Boli tam aj firmy, ktoré sa zaoberali spracovaním zemiakov, ich predajom na sadbu a konzumovanie.
Primátor vysvetlil špecifikum Spišskej Belej: „Zároveň sme tu v chránenej sadivovej oblasti. To znamená, že zemiaky, ktoré sa tu šľachtia, sa potom následne uvádzajú na trh, aby sa mohli pestovať kdekoľvek na Slovensku a v zahraničí.“
Súťažilo sa o miss odrodu či o najväčší zemiak
Vystavovatelia ponúkali rôzne produkty zo zemiakov a zemiakové špeciality, ktoré sa dali ochutnať. Cieľom jarmoku bolo spropagovať zemiaky a ukázať, že zemiaky na náš stôl patria. V poslednej dobe je ich však u nás stále menej.
Bieľak dodal: „Pestujú sa čoraz menej, pretože zemiaky nie sú ekonomicky veľmi zaujímavá zelenina, z hľadiska pestovania poľnohospodári siahajú po menej náročných rastlinách.“
Jarmok ponúkal pre divákov aj množstvo súťaží v škrabaní zemiakov, v ich jedení, súťaž o najväčší zemiak, miss odroda či najchutnejší zemiak. Vyhodnotila sa aj súťaž o najkrajší balkón či predzáhradku. Počas jarmoku prebiehala aj výstava a ukážka z hospodárskeho dvora a ďalšie sprievodné programy.
Presne čísla účastníkov na jarmoku nie sú, pretože vstup naň sa neplatí. Odhadnúť presnú účasť bolo veľmi ťažké, ale organizátori hovorili o približne 10–tisícoch účastníkov.
Večer bol pre divákov najzaujímavejší
Počas večerného programu zahrali pre divákov Peter Lipa a neskôr Marián Čekovský. Na ich vystúpenia sa diváci tešili najviac.
Anna Ledňáková povedala: „Prišli sme tu hlavne pre program, večer tu majú byť zaujímaví hostia.“ Viktória Kisková uviedla: „Teším sa na Mariána Čekovského. Som rada, že sa niečo také robí u nás v Spišskej Belej.“
Mária Buricová, ktorá navštívila jarmok, prezradila: „Všetko to tu vytvára kultúrnu atmosféru. S programom sme spokojní, pretože tu hrajú aj na ľudovú nôtu, a aj keď sme mladí a ľudovky pre nás nie sú až také bežné, je dobré si ich vypočuť. Najlepšie na tom je, že na jarmoku sa stretneme so všetkými kamarátmi, ktorí sú porozliezaní po celom Slovensku a Čechách.“
„Prišla som tu spolu so svojou rodinou stráviť príjemné popoludnie v kruhu známych. Môj otec sa venuje sadeniu zemiakov, poobzerá si tu odrody, z ktorých si vyberie, nakúpi a my ich potom na budúci rok budeme mať na našich tanieroch,“ povedala Beáta Halčinová.
Na ďalší ročník sa už teší Lukáš Hotary, ktorý vysvetlil: „Nádherne tu voňajú rôzne slovenské jedlá, vládne tu dobrá nálada. Už som zo zemiakových špecialít ochutnal zemiakovú placku, halušky, pirohy. Veľmi sa teším na Petra Lipu.“
„Je skvelé pre domácich a všetkých z okolia, že sa tu niečo také deje. Mal som gazdovský tanier a bol som veľmi spokojný, halušky boli najlepšie, aké som kedy jedol,“ hodnotil Jozef Heldák.
„Ja som z Bratislavy, priateľka ma priviedla na jarmok a hlavne chcem ochutnať zemiakové špeciality, mal som už zemiakové placky, ktoré boli perfektné. Myslím, že preto sa tu plánujem vrátiť aj o rok. Program je špičkový, pretože Lipa a Čekovský sú dve najväčšie esá hudobnej sféry, takže si ich prídeme vypočuť,“ povedal Marcel Koleň.
Páčilo sa aj muzikantom
Na svoje si prišli aj vystupujúci umelci. Nataša Džunková, speváčka, ktorá vystúpila spolu s Mariánom Čekovským, povedala: „Milujeme Spiš, milujeme ľudí. Videli sme, že sa to tu ľudom páčilo, všetci sa z nás tešili, počúvali. Ak by bola možnosť, veľmi radi sa tu vrátime.“
„Hral som v takom meste, kde prišli za mnou aspoň desiati ľudia, že sú tiež Čekovskí, tak som sa potešil a prežíval rodinnejšiu atmosféru. Hrať na námestí bola pre mňa veľká česť. Som rád, že celá moja rodina pochádza z tohto kraja a cítim sa tu ako doma,“ chválil multiinštumentalista Marián Čeky Čekovský.
Nemohol chýbať ani maskot jarmoku Gruľko, ktorý prezradil, že túto úlohu stvárňuje už druhý rok. Má priniesť radosť všetkým ľuďom, ktorí prechádzajú okolo.
„Mojou hlavnou úlohou je prinášať úsmev na tvárach detí a dopĺňať atmosféru jarmoku tým, že je to slávnosť zemiakov.“
Na jarmoku bola aj ľudová hudba aj ľudové tance.
Gruľko. Maskot jarmoku.
Dobré počasie prilákalo veľa ľudí.
Nové odrody zemiakov. Boli pre mnohých návštevníkov zaujímavé.
Peter Lipa. Zahral na jarmoku. Foto k článku: Eleonóra Olšavská
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.