Priamo za oknami bytového domu sa pripravujú na let do afrických zimovísk.
POPRAD. Každoročne v rovnakom mesiaci sa obyvatelia na popradskom starom Juhu môžu pokochať nebeským divadlom.
„Zvyknem sedieť na balkóne, popíjať kávu a pozorovať belorítky. Lietajú hore–dole v kŕdli a robia poriadny hluk. Sú tu celé húfy. Je to krásne,“ povedala obyvateľka bytového domu Helena.
Obyvatelia sa na nich nevedia vynadívať a smejú sa, že určite ide o vtáčiu školu lietania. „Stále nás zaujímalo, o aké vtáky ide,“ povedala obyvateľka.
Belorítka odlieta do Afriky
Ako nás informovala zoologička Tatranského národného parku Viera Kacerová, hlavným aktérom je belorítka domová.
„Často hniezdi vo výklenkoch okien, balkónov na bytovkách. Je to sťahovavý vták. K nám prilieta v apríli a odlieta koncom septembra, prípadne začiatkom októbra,“ objasnila Kacerová.
Práve v tomto období, pred odletom, sa veľké kŕdle belorítok zhromažďujú. Robia to tak každý rok pred cestou na juh.
Podľa Miroslava Demka zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti belorítky ešte naberajú sily na cestu. „Ešte v polovičke septembra môžu dokrmovať mláďatá z neskorších hniezdení, kŕmia nielen rodičia, ale aj ďalšie vtáky, takzvaní pomocníci, ktorými sú aj odrastené mláďatá z predchádzajúcich hniezdení,“ uviedol.
„Belorítky zimujú v subsaharskej Afrike, čo je vzdušnou čiarou asi 5–tisíc kilometrov, na počudovanie, o zimovaní nie je veľa známe. Sú verné svojim hniezdiskám – dospelé páry sa vracajú na hniezdisko, neskôr aj mláďatá,“ dodal Demko.
Hrozí, že na oblohe ich bude menej
Aj v dôsledku toho, že vtáky hniezda najmä na ľudských stavbách ako domy, bytovky, mosty, veľmi výnimočne na prirodzených miestach - skalách, ich početnosť v poslednom desaťročí výrazne klesá, o viac ako 30 percent.
„Pokles nastal najmä v dôsledku zhadzovania hniezd, vytvárania rôznych zábran a v súvislosti s rekonštrukciami a zatepľovaniami budov. Na základe toho bola belorítka zaradená do Červeného zoznamu vtákov Slovenska v kategórii takmer ohrozený druh,“ uviedol Demko.
„Mávajú štyri – päť vajec, ale prvého roka sa nedožije až 65 percent mláďat, v Európe najstaršia známa belorítka sa dožila 14 rokov,“ informoval Demko.
Podľa jeho slov bol však tento vek úplne výnimočný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.