Gemerské osvetové stredisko už siedmy rok prostredníctvom stretnutí predstavuje túto náročnú techniku nielen domácim, ale aj zahraničným čipkárkam.
KRÁSNOHORSKÁ DLHÁ LÚKA. V prvý septembrový víkend sa stretli slovenské aj zahraničné účastníčky na 7. ročníku medzinárodného workshopu paličkovanej čipky v Krásnohorskej Dlhej Lúke.
Podujatie zorganizovalo Gemerské osvetové stredisko (GOS) v Rožňave.
Stretnutia sa zúčastnili zástupkyne z Poľska a Maďarska, tunajší región zastupovali členky z klubov paličkovanej čipky z Rožňavy, z Michaloviec a z Košíc.
Náročná technika
Ženy, ktoré sa tejto ručnej práci venujú už niekoľko rokov, spoznávali na stretnutí nielen krásu gemerských čipiek, ale aj jemnosť a dokonalosť čipiek z Maďarska, či poľskej čipky zvanej koronki na vystavovaných paneloch.
„Paličkovaná čipka má u nás starú tradíciu. Na Gemeri sa objavila v 18. storočí. Rozvíjala sa v jednotlivých obciach, najmä v Rejdovej a vo Vyšnej Slanej. Túto textilnú techniku, ktorá je veľmi náročná, sa snažíme predstaviť aj na medzinárodnej úrovni. Len skúsené čipkárky si s ňou dokážu poradiť,“ vysvetlila Valéria Munková z rožňavského GOS.
Odovzdávajú tradíciu
Počas dvoch dní tak mali čipkárky príležitosť nielen spoznať, ale aj vyskúšať paličkovanie tradičnej okrajovej gemerskej čipky, ktoré v minulosti zdobili plachty, obrusy na stoloch a oltárne prikrývky.
Od roku 2000 pracuje pri GOS Klub paličkovanej čipky, ktorý si kladie za cieľ uchovanie a odovzdávanie tradičnej čipky ďalším generáciám.
„Na toto podujatie rada chodievam, pretože každý rok spoznám nové čipkárky a zoznámim sa s ich technikou. Učíme sa jedna od druhej, získavame inšpiráciu na ďalšiu tvorbu. Sme ako veľká rodina,“ uzavrela s úsmevom členka klubu Anka Urbanová z Rožňavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.