Taký predaj má niekoľko tienistých stránok, medzi ktoré patrí (ne)odborná zdatnosť zberačov húb. Konečné rozhodnutie je v rukách nakupujúceho.
ROŽŇAVA. Zber lesných plodov a húb je sprievodným javom letnej a jesennej sezóny.
Nie je to inak ani v Rožňave a okolí. V uliciach mesta v posledných mesiacoch vidieť pouličných predajcov čučoriedok, malín, brusníc a húb. Postávajú pred obchodnými reťazcami a plnými parkoviskami.
Svoj vlastnoručne nazbieraný tovar vynukujú v bočných uličkách centra Rožňavy, kde je veľký pohyb osôb.
„Fľaša brusníc je za dve eurá, keď kúpite tri, budú o 50 centov lacnejšie,“ presviedčala ma pri jednom z obchodných centier mladá žena z osady.
Minule na parkovisku znenazdajky stála vedľa mňa trojica osadníkov s dvomi vedrami plnými húb.
„Pani, urobíme dobrý obchod. Dvanásťlitrové vedro kuriatok za dvanásť eur, hríby dáme po šestnásť. A možno sa aj dohodneme,“ vyskúšali marketingový ťah.
Ťažko povedať, koľkými eurami si zberači mesačne prilepšia k sociálnym dávkam, či sa im takýto minibiznis vypláca. Niektorí z nich sa na svojich predajných miestach objavujú počas pekných dní pravidelne.
Odborná spôsobilosť
Zber podporuje dopyt kupujúcich. Predovšetkým pri predaji húb je ale otázna zdatnosť predajcov v poznaní húb.
Regionálna hygienička Ľubomíra Chromčíková upozorňuje, že predajca húb musí mať odbornú spôsobilosť.
„Tá sa získava na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Košiciach. Predaj načierno nemá nič s legálnym predajom a je na riziku kupujúceho, ak k obchodu dôjde,“ prízvukuje.
Predaj lesných plodín (aj húb) a povinnosti fyzických osôb pri ich predaji na území mesta Rožňava upravuje všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a VZN o trhovom poriadku.
Huby ako i ďalšie lesné plody sa môžu predávať len na určených trhových miestach a len na základe povolenia vydaného mestom a to najviac po dobu 30 dní v roku.
Ako uviedla prednostka mestského úradu Erika Mihaliková mesto tento rok vydalo 22 povolení na predaj ovocia a zeleniny a 38 na predaj lesných plodov so súhlasom vlastníka lesa.
„Na predaj húb povolenie vydané nebolo, pretože nikto zo žiadateľov nevedel predložiť osvedčenie o absolvovaní skúšky zo znalosti húb,“ spresnila informáciu.
Zákon a blokové pokuty
Rožňavská mestská polícia v tomto smere nestojí so založenými rukami.
„Pravidelne riešime pouličných predajcov lesných plodov alebo predajcov predávajúcich síce na trhových miestach, ale v rozpore s uvedenými VZN. Za porušenie ustanovení nariadení môže mestská polícia uložiť v blokovom konaní pokutu do výšky 33 eur, čo sme aj v niekoľkých prípadoch urobili,“ uviedol náčelník Róbert Hanuštiak.
Redakciu Korzára zaujímalo, ako sa zberači plodov správajú v okolitých lesoch. Riaditeľ Mestských lesov Rožňava zhodnotil, že túto sezónu nezaznamenali organizovaných zberačov lesných plodín pre komerčné účely.
„Zákon nezakazuje ich zber, ak je to v norme. V našich lesoch neboli v tomto smere žiadne problémy,“ skonštatoval.
Názory ľudí
Je teda na zvážení každého kupujúceho, či takýto obchod urobí. „Pouličných predajcov s plnými vedrami som v meste zaregistroval. Plody by som si od nich z hygienických dôvodov nekúpil,“ povedal Rožňavčan Daniel Gromada.
Ľubomíra Suržinová za kúpou húb a lesných plodov v mestách vidí lenivosť občanov. „Ak by sa zberačom nevyplácalo chodiť do lesa, určite by to nerobili. Tí nerobia nič zadarmo,“ zhodnotila.
Marcel Tóth pripustil, že si huby od nich kúpil. „Myslím si, že to bol obojstranne výhodný obchod, tak prečo to nevyužiť,“ uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.