STARÁ ĽUBOVŇA. Na hrade Ľubovňa otvoria svoj depozitár pre návštevníkov.
Po tom, čo do múzea v Starej Ľubovni presťahovali drevenicu, sa tentokrát rozhodli na hrade otvoriť depozitár pre návštevníkov.
Riaditeľ múzea Dalibor Mikulík vysvetlil, prečo sa tak stalo: „Chceme čiastočne sprístupniť zbierkový fond Ľubovnianskeho múzea, pretože nie všetky zbierky sa dajú nainštalovať na hrade či v skanzene. Chceme ukázať verejnosti časť nášho kultúrneho bohatstva aj takouto formou.“
Turistov zaujímalo, či sa na hrade a v skanzene nachádzajú aj ďalšie nevystavené pamiatky. Na hrade sa preto rozhodli záujemcom ponúknuť možnosť vidieť a spoznať ich.
Mikulík dodal: „V krajinách západnej Európy sú otvorené depozitáre veľmi populárne a často praktizované. Ja sám som sa inšpiroval návštevou vo Viedni či Londýne.“
Otvorený depozitár je praktickou ukážkou múzejných činností, o ktorých mnohokrát ani častí návštevníci nemajú vedomosť.
Predvedú aj kachľové pece
Depozitár by mal byť verejnosti prístupný od mája 2015. Medzi zaujímavosti, ktoré budú môcť návštevníci vidieť, patria kachľové pece.
Mikulík vysvetlil: „Chceme sprístupniť zbierku rôznorodých kachlíc aj dve kompletné kachľové pece. Okrem toho depozitár ponúkne ukážku reštaurovania a konzervovania kachlíc. Jednu z kompletných pecí by sme v priestore depozitára chceli postaviť.“
Predvedú aj ľudové odevy
V múzeu plánujú predstaviť aj depozitár ľudového odevu. Ľubovnianske múzeum - hrad spravuje rozsiahlu zbierku ľudového odevu regiónov Spiš, Šariš a Zamagurie.
Zbierka obsahuje aj množstvo vzácnych liturgických či meštianskych odevov.
Súčasťou otvoreného depozitára budú základné informácie o zbierkach a technické údaje o správe fondu.
Riaditeľ poznamenal: „Návštevníkom tak poskytneme informáciu o ceste historického artefaktu od jeho nájdenia či získania, zapísania, odborného popisu a spracovania, konzervovania, reštaurovania až po inštalovanie na hrade či v skanzene.“
Rekonštrukciou kaštieľa, administratívnej aj depozitárnej budovy, získali v múzeu depozitáre miesto s klimatizáciou, moderným vybavením a vhodnými podmienkami na ich správu.
Na zriadenie otvoreného depozitára dalo už súhlas aj ministerstvo kultúry.
Sprístupnený bude za prísnych bezpečnostných podmienok a stáleho dozoru. Hodnota uchovaných pamiatok je totiž často po historickej stránke nevyčísliteľná, keďže ide o historické originály.
Mikulík dodal: „Kultúrne dedičstvo je vo všeobecnosti veľmi ťažké ohodnotiť, pretože dokážeme určiť finančnú hodnotu predmetu, ale nedokážeme určiť jeho historickú a spoločenskú hodnotu.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.