Predstavitelia mesta a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) vzdali pri príležitosti sedemdesiateho výročia Slovenského národného povstania úctu jeho obetiam. Pietna spomienka za účasti širšej verejnosti sa uskutočnila v parku pri popradskej železničnej stanici a pamätníku armádneho generála Ludvíka Svodbodu.
POPRAD. Spred Mestského úradu v Poprade sa popoludní presunula k pamätníku bojovníkov, ktorí padli počas i po Slovenskom národnom povstaní, asi päťdesiatčlenná skupina tých, ktorí si prišli pripomenúť výročie udalosti z roku 1944. K pietnemu aktu sa pridávali i okoloidúci.
„Koncom augusta roku 1944 na dvoch tretinách vtedajšieho územia Slovenskej republiky začalo Slovenské národné povstanie, ktorým vyvrcholil boj slovenského ľudu za oslobodenie z područia fašizmu,“ pripomenul viceprimátor mesta Poprad Adrián Kromka.
Svojou masovosťou podľa neho povstanie dokumentovalo vysoký stupeň protifašistického zmýšľania slovenského národa a radí sa k najväčším vojensko-politickým činom nášho národa v jeho novodobej histórii.
Prejavom vyzval tiež na pripomínanie si odkazu Povstania, a to najmä mladej generácii.
Mladí sa o SNP zaujímajú len málo
Kyticu na pamätník Ludvíka Svobodu položila i členka SZPB Viera Rothová.
„Pre veľkú úctu a ako poďakovanie tým, vďaka ktorým môžeme slobodne žiť by som prišla i keby som nebola členkou zväzu,“ uviedla Rothová, ktorá sa na spomienkových stretnutiach pri príležitosti výročia Povstania zúčastňuje pravidelne.
„Mala som otca vojaka, ktorý sa vrátil domov z vojny až keď som mala štyri ši päť rokov. Viem preto, aké to vtedy muselo byť,“ dodala.
Myslí si, že je dobré si takouto formou pripomínať významné udalosti, ktoré sa v minulosti udiali i preto, aby mladšie ročníky nezabudli.
„Zo strany mladej generácie je však o Povstanie len veľmi malý záujem,“ povedala Rothová. Učitelia by podľa nej mali viesť deti k tomu, aby si uvedomovali význam udalostí, akým bolo práve SNP.
Pamätníkov ubúda
Potrebnosť Slovenského národného povstania bolo podľa predsedu oblastného výboru SZPB Poprad Michala Kopka v tom, aby sme sa zaradili medzi víťazné mocnosti druhej svetovej vojny.
„Tisíce bojovníkov v SNP pred sedemdesiatimi rokmi položením svojich životov chcelo len žiť v mieri a pre mier. Povstanie sa odohralo v čase, kedy sa odvaha nemerala slovami, ale činmi,“ povedal Kopko.
Povstania sa podľa neho zúčastnilo asi 70-tisíc ľudí, z ktorých viac ako polovica padla počas samotného Povstania i jeho potlačení.
Priamych účastníkov povstania na celom Slovensku žije približne tisícštyristo, z toho vyše štyridsať v Poprade.
Z roka na rok ale takýchto pamätníkov ubúda a i Kopko uviedol, že mládež už niekedy ani nevie, čím SNP vlastne bolo.
Foto k článku: Dominika Braná
Autor: Dominika Braná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.