Návštevníkov už pri vstupe do obce vítali vo svojich obecných dvoroch Rejdovčania. Mohli ochutnávať, prizerať sa tradičným prácam, v amfiteátri v obci zabaviť sa na bohatom programe plnom folklóru.
REJDOVÁ. „Pre návštevníkov nášho najväčšieho folklórneho podujatia sme pripravili bohatý a pestrý program scénických i nescénických foriem. V rejdovských dvoroch si iste každý príde na svoje. Od ochutnávok gemerských jedál a koláčov, až po aktívne zapojenie sa do rôznych činností a súťaží,“ uviedla Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave, ktoré je spolu s obcou organizátorom festivalu.
Bačovanie v rodine Molčanovcov
Rejdovčan Michal Molčan nás privítal vo svojom bačovskom dvore, v rodičovskom dome. Jeho dedo, o otec i strýko sa venovali chovu oviec a dobytka a ostal tomu verný aj on.
„Hore na košiari mám desať mladých ovečiek. Chovám aj ošípané a zajace. Ráno vstávam o šiestej a nezastavím sa do večera, no baví ma to. Som už na dôchodku, takže mám o program postarané,“ poznamenala M. Molčan.
Z oviec najviac využíva ich mäso, samozrejme, nechýba výroba domáceho ovčieho syra a žinčice. Kožky dodáva svojmu kamarátovi, ktorý ich ďalej spracúva. Návštevníkov vítal oblečený v tradičnom rejdovskom kroji. Vyšívanej košeli z plátna, nohaviciach – chološniach, obuté mal čižmy. Pochválil sa aj 150–ročnou kabanicou, ktorú má ešte od svojho prapradeda.
„Čosi už stihli mole vyžrať, no snažíme sa ju uchovať v našej rodine. Dedí sa z chlapa na chlapa. Na vrecku sú vyšité aj písmená krstných mien mojich predkov. Je to dobrá kabanica. V lete schladila a v zime dobre zahriala,“ zdôraznil Rejdovčan.
Programy aj s vojenskou tematikou
Takmer v každom dvore sa čosi dialo. V obci pri studni nechýbali ani obecné práčky, ktoré vlhčili plátno a čistili koberce. Rejdovskí šindliari ukázali výrobu tradičných rejdovských šindľov, žienky plietli gemerské čipky, tkali rejdovské koberce.
Návštevníci mali pocit, že sa ocitli v dobe otcov či starých otcov. Pohostinnosť Rejdovčanov bola úprimná.
Na pódiu amfiteátra sa striedali folklórne skupiny, malí aj veľkí speváci, hudobníci a hoci v sobotu miestami spŕchlo, účinkujúcich ani divákov to neodradilo.
Na podujatí bolo do života uvedené aj nové DVD pod názvom Gemer tancuje slovenský, maďarský a cigánsky čardáš, ktoré vydalo Gemerské osvetové stredisko v Rožňave.
Keďže v tomto roku si pripomíname 100. výročie od vypuknutia I. svetovej vojny a 70 rokov od vyhlásenia Slovenského národného povstania, na rejdovskom festivale sa prezentovali aj programy s vojenskou tematikou.
„Spomínané udalosti sa často opisujú a ospevujú v ľudovej tvorbe, majú svoje miesto v repertoároch folklórnych skupín i súborov,“ priblížil Ján Lipták, režisér gemerských programov.
„V Rejdovej sme prvýkrát, prišli sme sem na odporúčanie našich známych a sme nadšení. Máte pocit, ako keby ste sa vrátili desiatky rokov dozadu a vyskúšali si život našich predkov. Myslím si, že je to výborné podujatie. Celá obec žije a do toho výborným spôsobom vťahujú aj návštevníkov. Ochutnali sme dobré jedlá, zabavili sa na výbornom folklóre. Určite sem o rok znova prídeme,“ netajila spokojnosť Marta Kunová z Prešova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.