PODOLÍNEC. V máji 2013 po petícii obyvateľov prijalo mestské zastupiteľstvo v Podolínci opätovný zákaz hazardu a herní v meste.
„To, že u nás nie sú herne, je prínosom pre rodiny ľudí, ktorí nechávali v herniach svoje peniaze. Teraz tie peniaze smerujú inam,“ komentovala primátorka mesta Iveta Bachledová (nez.).
U ľudí, ktorí hrali na automatoch v meste, nešlo zvyčajne o nejakú hráčsku vášeň, ale skôr iba o vidinu rýchlej a vysokej výhry.
„V meste bola veľká migrácia ľudí z okolitých dedín, hlavne vo večerných hodinách, čo pre ostatné rodiny nebolo príjemné. Na verejnosti je teraz väčší poriadok. Hodnotím to ako prínos pre mesto, sme radi. Ak by to pomohlo čo i len piatim rodinám, má to zmysel.“
V meste bolo šesť prevádzok, ktoré fungovali ako herne na základe prevádzkovania automatov. Dnes v Podolínci prevádzkujú iba stávkové spoločnosti.
Mesto na druhej strane prišlo už o viac ako 50–tisíc eur na daniach. „Peniaze, ktoré herne museli platiť mestu, sme nahradili pri prevádzke mesta, hlavne šetrením na energiách či kancelárskych potrebách. Zapájame sa do rôznych grantov, mikroprojektov a iných nenávratných príspevkov, ktoré môžeme získať z Európskej únie,“ vysvetlila Bachledová.
Menej agresie, ale aj menej peňazí
Monika Bartkovská, predavačka v pekárni, povedala: „V meste bolo vidieť, že po prídavkoch niektorí občania nosia svoje peniaze do herní, a nie do obchodov, kde by ich nosiť podľa mňa mali. Dávať ich do automatov a herní podľa mňa k ničomu neprispieva. V meste je to teraz pokojnejšie, pretože keď vychádzali z herní, boli neraz agresívni , keďže zväčša svoje peniaze prehrali. Určite je to pre mesto dobré.“
Obyvateľka Podolínca Anna hovorí: „Určite je to teraz v meste lepšie, na námestí je aj menej neprispôsobivých. Myslím si, že herne nie sú pre ľudí nič dobré.“
„Pre mesto a pre ľudí v ňom je dobré, že tu herne nie sú, pretože sa tu nezdržiavajú isté skupiny ľudí. Na druhej strane je to aj trošku nevýhoda, pretože do mesta neprúdi toľko peňazí. Teraz je to tu však oveľa bezpečnejšie,“ zamyslela sa Podolínčanka Michaela.
Genéza
Zákaz hazardu v Podolíncioktóber 2011 – Mesto Podolínec prišlo s iniciatívou zákazu herní a výherných automatov na svojom území. Do zastupiteľstva predložilo návrh všeobecne záväzného nariadenia. Po búrlivej diskusii ho zastupiteľstvo prijalo.
február 2012 – Schválené nariadenie o zákaze hazardu vstúpilo do platnosti.
september 2012 – Zákazy hazardu v mestách a obciach napadla Generálna prokuratúra s odôvodnením, že obmedzujú podnikanie. Zvažovala podať sťažnosť na Ústavný súd. Ten sa už skôr vyjadril, že nariadenia obcí nemôžu obmedziť legálne podnikanie. Ministerstvo preto začalo pripravovať novelu zákona, ktorý by hazard mohol legálne zakázať.
február 2013 – V Podolínci začali zbierať podpisy obyvateľov mesta pod petíciu, ktorá je podmienkou zákazu podľa novelizovaného zákona z diele Smeru. Inak by museli v meste od 1. júla 2013 zákaz hazardu na základe rozhodnutia zastupiteľstva z októbra 2011 zrušiť.
apríl/máj 2013 – Petičný výbor odovzdal na mestskom úrade petíciu s 975 podpismi. Po vykonaní kontroly podpisov mesto uznalo 795. Podľa zákona takúto petíciu musí podporiť najmenej 30 percent obyvateľov obce starších ako 18 rokov. V Podolínci s 2 511 obyvateľmi staršími ako 18 rokov potrebovali organizátori získať aspoň 754 podpisov obyvateľov mesta, čo sa podarilo splniť
31. máj 2013 – V Podolínci schválili poslanci osobitným nariadením zákaz hracích automatov v meste. Poslanci najprv zobrali na vedomie petíciu obyvateľov. Potom zahlasovali za prijatie nariadenia o zákaze hazardu. Za zákaz automatov hlasovala väčšina poslancov. Jediný bol proti. Podolínec sa tak stal prvým mestom na Slovensku, kde nariadenie podľa novelizovaného zákona začalo platiť.
maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.