V nastávajúcom novom futbalovom ročníku v okresnej súťaži pod krídlami riadiaceho orgánu v Starej Ľubovni medzi trinástimi účastníkmi figurujú prekvapivo aj dva kluby – Čirč a Orlov. Prvý z nich ako víťaz minulého ročníka nevyužil možnosť postupu do regionálnej V. ligy, druhý po tom, čo nedokončil uplynulú sezónu, sa zase hlási o slovo.
ORLOV. V TJ Orpann ZZ Orlov nastali v uplynulých týždňoch radikálne zmeny a funkcie šéfa sa ujal Marek Leščinský. Jeho zámerom je, aby sa už neopakovali také problémy, ako naposledy, ktoré vyústili do odstúpenia počas jarnej časti zápolení. O situácii v tomto klube a aj o tom, čo predchádzalo novej prihláške, sme sa s ním pozhovárali.
Ako ste sa dostali k tejto funkcii?
„V Prešove som hral niekoľko rokov halový futbal, na trávniku som nikdy aktívne nepôsobil, ale podieľal som sa na aktivitách klubu v Orlove. Nikto ma nemusel presviedčať, aby som sa na to dal. Záležalo mi na tom, aby sme pokračovali a preto už aj teraz z vlastného vrecka prispievam na chod tímu.“
Zosumarizujme si ešte to, čo hlavne spôsobilo, že niekoľko kôl pred koncom – v máji - celok náhle skončil a súťaž nedokončil? Koniec koncov, nebolo to prvýkrát, predtým podobne dopadol Údol.
„Nedostatok hráčov a ich časová vyťaženosť. Zostalo ich málo, nemal kto ťahať mužstvo.“
Určite zavážilo aj to, že tím bol vtedy na poslednej priečke tabuľky a kráčal od jednej porážky k druhej.
„Je to tak. Niektoré duely už predtým neabsolvovala kompletná jedenástka, na ihrisku bolo niekedy menej jednotlivcov a preto boli aj veľmi nepriaznivé výsledky, vysoké prehry.“
Nejaké nepriaznivé signály sa ukázali už pred začiatkom minulej sezóny?
„Ani nie, skôr počas nej sa to postupne všetko zrútilo v neprospech orlovského futbalu. Keď hráči videli, že sa to rozpadá, ochabol ich záujem o dianie. Daktorí odišli do iných celkov, ďalší zamierili preč za prácou a aj do cudziny. Káder tvorili zrelí hráči, starší borci, ktorí už na futbal nemali veľa času. A aj preto to celé krachlo.“
Skončilo to tak, ako skončilo, museli ste znášať dôsledky. Aké?
„Niekoľko sto eur sme museli zaplatiť za každý neodohraný zápas.“
Riadiaci orgán by mohol zareagovať i tak, že by vás preradil do nižšej súťaže, lenže už nie je kam. Okrem toho je známe, že v amatérskom futbale sa podobné kritické situácie vyskytujú a nie ste prví ani poslední, ktorým sa také čosi prihodilo.
„Nuž, funkcionári, čo boli u nás predtým, už nemali záujem o pokračovanie činnosti a nejaký čas vlastne oficiálne futbal v obci nefungoval. Pravdu povediac, ani predtým tréningový proces neexistoval. I preto to vyústilo v taký neslávny záver. Teraz ale chceme fungovať na štandardnej úrovni. Zatiaľ s tímom seniorov a neskôr uvidíme, čo prinesie futbalový život.“
Bude na súpiske dosť hráčov?
„Niektorí zostali, ďalší sú noví. Prevahu tvoria domáci, zvyšok posily odinakiaľ. Na niektorých príchodoch pracujeme, rokujeme s inými klubmi a azda do dvadsať jednotlivcov dáme dokopy.“
Na pleciach koho leží bremeno chodu klubu?
„Zverencov vediem aj ako tréner, pomáhajú mi ďalší nadšenci - páni Argalassy a Ščerbák. Finančne sa podieľajú na chode obecný úrad a miestni sponzori.“
Poplatok na celý ročník činí tisíc eur, rozdelených na niekoľko splátok. Už aj táto suma je dôvodom na to, aby ste sa vyhli ďalším komplikáciám.
„Robíme všetko pre to, aby sme predišli rušivým momentom. Dosiaľ tréningový proces beží v poriadku, máme aj mladých chlapcov-študentov a tak by príprava mala pokračovať nerušene tiež počas súťaže. Záleží nám na tom, aby sme nielen odštartovali, ale i dokončili ročník, veď inak by naša snaha nemala žiadny význam .“
Autor: zuk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.