Požiar Krásnej Hôrky pred dvomi rokmi nenávratne zničil kus histórie. Rekonštrukčné práce na hrade pokračujú. Hrad nebude verejnosti sprístupnený skôr ako na jeseň roka 2016. Rekonštrukcia si vyžiadala aj rozsiahly prieskum, ktorý priniesol zaujímavé objavy.
KRÁSNA HÔRKA. O doterajšom priebehu prác aj o ich pokračovaní informoval počas stredajšieho stretnutia s verejnosťou priamo na hrade poverený riaditeľ Slovenského národného múzea – Múzeum Betliar Július Barczi.
Objavili základy paláca
Ako zdôraznil, ďalší postup prác vo veľkej miere určuje prebiehajúci architektonicko-historický výskum. Ten odhalil zaujímavé zistenia, o ktorých sa dosiaľ nevedelo, čo sa týka stavebného vývoja hradu.
Existencia gotickej veže, o ktorej sa hovorilo, že stála v strede hradu, sa nezakladá na historických skutočnostiach.
Na druhej strane výskum odhalil základy niekdajšieho stredovekého paláca, o ktorom sa netušilo, že existoval.
Nachádzal sa v priestoroch dnešnej delovej terasy. Našli sa tam pôvodné tehlové podlahy, murivá. Pod omietkami hradu sa našli kresby žoldnierov z renesančných čias.
„Skúmanie v levočskom archíve prinieslo zistenie, že Andrássyovci usporadúvali operné predstavenia na hrade. Vieme, aká bola na hrade krytina. Hrad Krásna Hôrka bola pre Andrássyovcov niečím posvätným, kde pochovávali svojich predkov, vychovávali potomkov. Andrássyovci pred menom používali aj označenie Krásnohorský gróf, čo svedčí o významnom postavení hradu v ich rode,“ uviedol J. Barczi.
Plánujú otvoriť obe nádvoria
Rekonštrukcia sa posunula do druhej etapy. Na hrade sú už vymurované všetky korunné murivá a rímsy. Postavili dubový rošt, na ktorom sa bude dvíhať krovová konštrukcia.
„Momentálne prebiehajú premeriavacie práce. Trvalé krovy a strecha by mali stáť do 18 mesiacov. Časti konštrukcie krovov sa budú hotové skladať priamo na hrade. Keď budú krovy aj strecha, nastúpia architekti a dizajnéri a budú riešiť záležitosti týkajúce sa architektúry a vzhľadu hradu,“ uviedol J. Barczi.
Toto leto sa začne s výskumom kaplnky, na jej reštaurovanie budú použité peniaze z verejnej zbierky na obnovu Krásnej Hôrky.
Vedenie múzea má v pláne otvoriť verejnosti aj druhé nádvorie.
„Doteraz sa návštevníci dostali len na spodné nádvorie po mrežu a odtiaľ mohli vstupovať len so sprievodcom. Chceme otvoriť aj druhé nádvorie, ktoré bude prístupné do neskorých večerných hodín. Nádvorie spolu s parkánom sa stane oddychovou zónou,“ doplnil .
V podhradí pamiatky Andrássyovcov
Na verejné stretnutie prišlo na hrad len niekoľko desiatok ľudí. Tí boli nespokojní s doterajším priebehom obnovy. To, že hrad ani dva roky po požiari nie je otvorený, vnímali negatívne.
„To ako keby ste preťali niekomu žilu. Hrad bol našou obživou, našou radosťou. Obnova je podľa mňa zdĺhavá. Mám 68 rokov a neverím tomu, že sa ešte dožijem jeho otvorenia,“ skonštatoval dôchodca Štefan z Krásnohorského Podhradia, ktorý prišiel na hrad spolu s manželkou a známym.
Zorganizovanie verejného stretnutia na hrade ocenil starosta Krásnohorského Podhradia Peter Bollo (Most-Híd).
„Až doteraz bolo na informácie vyhlásené embargo. Aj keď boli určité monitoringy, k informáciám sme sa len veľmi ťažko dostávali a bežní ľudia už vôbec nie. S novým vedením múzea si rozumieme. Samozrejme, nedá sa všetko vyriešiť otočením zázračného prsteňa, no veríme, že naša perla Gemera bude v blízkom čase zrekonštruovaná a sprístupnená verejnosti,“ zdôraznil starosta.
Potvrdil, že zatvorená Krásna Hôrka znamená pre obec pokles cestovného ruchu takmer na nulu, aj keď vedenie obce sa neustále snaží organizovať rôzne podujatia na jeho podporu. Ročne však prichádza o príjmy vo výške 35 až 40-tisíc eur.
Ako dodal, i napriek zatvorenej Krásnej Hôrke majú čo turisti v obci vidieť. Hrobku Andrássyovcov, ktorú zvyknú nazývať aj slovenským Tádž mahálom, či krásnu secesnú obrazáreň Andrássyovcov.
Fakty
Reštaurovanie zbierkových predmetov
Ukončenie konzervátorských a reštaurátorských prác na zbierkových predmetoch z hradu Krásna Hôrka je naplánované na koniec budúceho roka.
Zachraňovať zbierky pomáhajú domáci aj zahraniční odborníci. Škody na poškodených predmetoch sa vyšplhali na 350-tisíc eur.
V čase požiaru bolo na Krásnej Hôrke umiestnených 4 229 zbierkových predmetov. Pri požiari bolo poškodených a zničených 359 predmetov.
Ako informovala Silvia Lörinčiková, reštaurátorka z Múzea v Betliari, do Technického múzea v Brne bolo prevezených 80 strelných i chladných zbraní. „Dnes je už 60 z nich zakonzervovaných. Do konca roka vyberieme zbierkové predmety, ktoré sa zachovali v čo najlepšom stave a dajú sa zreštaurovať. Čo sa týka predmetov výtvarného umenia, podarilo sa v priebehu roka a pol priamo u nás v Betliari vyčistiť tristo diel. Obrovská pomoc prišla od kolegov z Egru. Hradné múzeum k nám vyslalo niekoľko reštaurátorov textilu, dreva a kovov. Oni obnovujú aj smútočné šaty Františky Andrássyovej, ktorej vlákna sa rozpadávali. V Maďarsku sa ošetrujú aj predmety, ktoré boli poškodené pádom klenby v kongregačnej sieni,“ uviedla S. Lörinčiková.
Renesančnú prikrývku stola v kongregačnej miestnosti ošetrili v Historickom múzeu v Bratislave. Poškodené archeologické zbierkové predmety boli ošetrené v Archeologickom múzeu v Bratislave.
V zbierke na obnovu Krásnej Hôrky sa počas jej ročného trvania podarilo vyzbierať 180 521 eur.
šim
Nádvorie hradu. Riaditeľ Múzea v Betliari J. Barczi (vpravo) oboznamuje návštevníkov s obnovou hradu.
Ľudí z Podhradia i okolia zaujíma obnova Krásnej Hôrky.
Foto: šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.