Rožňavčanovi Cyrilovi Motykovi sa splnil jeden zo snov z detstva. Spolu s partiou nadšencov podnikli dva roky po sebe expedíciu Slaná – Tiszasziget, keď splavili okolo 130 kilometrov. V súčasnosti vášnivý vodák potenciál rieky Slanej a jej povodia predstavuje verejnosti pre ďalšie využitie v cestovnom ruchu.
ROŽŇAVA. S riekou Slaná je rodák z Rožňavy Cyril Motyka spojený od mala. Za jeho detských čias, keď v meste nebolo kúpalisko, chodil sa spolu s rovesníkmi kúpať do rieky Slaná neďaleko Nadabuly.
„Rieka s tienistými meandrami bola čarovným miestom, kde sme strávili celé dni kúpaním a rozličnými hrami. Spomínam si, že ako malé deti sme so starými rodičmi k rieke chodili právať koberce. S pribúdajúcimi rokmi bolo kúpanie pre nás pubertiakov nuda. Odkiaľsi sme pozháňali veľké čierne duše s kombajnu či traktora a kotúľali sme ich vyše tri kilometre na Betliarsku mašu. Pomocou nich sme aj dokázali splaviť rieku od Papierne až po rožňavský flúder. Práve v tomto období sa môj vzťah k vodnému živlu a tejto časti prírodnej krásy Gemera umocnil,“ konštatuje Rožňavčan.
Detské aktivity o mnoho rokov vystriedalo rybárčenie a vzťah k vodáckym športom. „Slaná – od Dobšinej až po maďarské hranice a ďalej – má svoje krásne zákutia. U nás ich zrejme najlepšie poznajú rybári. Rybárčim niekoľko rokov. Rád sa prejdem po brehoch riečky a oddýchnem si od každodenného kolobehu. Mojím obľúbeným miestom sú úseky s kaskádami. Je to lokalita, kde sa upokojí myseľ a oddýchnu oči,“ opisuje.
Čierne skládky odpadu
C. Motyka sa v súčasnosti zameriava na možnosti využitia potenciálu rieky Slanej a jej povodia v oblasti cestovného ruchu.
„V uplynulých desaťročiach kvalitu vody rieky Slanej výrazne ovplyvňovali priemyselné závody na spracovanie a úpravu rúd v Rožňave a v Nižnej Slanej a celulózy v Gemerskej Hôrke. V súčasnosti sú najväčším problémom z hľadiska znečisťovania rieky ilegálne skládky komunálneho odpadu pri jej brehoch, zvlášť dobre zmapované priamo z hladiny rieky,“ hovorí Rožňavčan.
Podľa jeho hodnotenia sa kvalita vody v porovnaní s minulosťou výrazne zlepšila. Do rieky a jej okolia sa vrátil život s mnohými možnosťami využitia.
„Okrem rybolovu a rôznych pohybových aktivít vykonávanými po upravených brehoch rieky sa čoraz častejšie stretnete s milovníkmi vodáckych športov a kúpania. Slaná ešte nie je typickým rajom pre organizovanie vodáckych túr, hlavne z dôvodu absencie potrebnej infraštruktúry a množstva žľabových kaskád a perejí na slovenskej strane rieky. Má ale v sebe obrovský potenciál,“ je presvedčený zanietený vodák.
Expedícia
Splavovaniu sa C. Motyka venuje už niekoľko desiatok rokov. Dve desaťročia vlastní malé motorové plavidlo, ktoré využíva na zahraničných dovolenkách pri mori.
Pred dvoma rokmi si čerstvý päťdesiatnik splnil jeden z detských snov. Spolu so skupinkou zanietencov splavoval rieku Slanú. Plánovanú expedíciu dokončili vlani splavením na Tiszasziget pri meste Tiszaújvaros v Maďarsku.
„Počas dvoch výprav sme mali množstvo zážitkov. Divokú rieku na úseku 130 kilometrov s panenskou prírodou vystriedala pokojne sa vlečúca voda s nekonečnými meandrami, nespočetne veľakrát rozdeľovaná romantickými štrkovými ostrovčekmi, kde môžete aj zablúdiť. Verím, že si podobnú plavbu vychutnajú aj ďalší milovníci vodných športov, ktorí budú vyhľadávať nové možnosti využitia rieky a jej brehov v prospech turistického ruchu“ uzatvára Motyka.
Členovia expedície. Pri zdolávaní rieky Slanej.
Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.