Najstaršiu palácovú architektúru na Slovensku opraví Spišské múzeum z fondov Európskej únie.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Najvzácnejšie a zároveň najohrozenejšie časti Spišského hradu by sa mali už onedlho dočkať rekonštrukcie.
Vzhľadom na náročnosť prvej etapy rekonštrukcie Spišského hradu a možnosti financovania z Regionálneho operačného programu, v prvej fáze by sa mali zrekonštruovať len Románsky palác a Kapitánsky dom v hornej časti hradu.
„S takto upravenou projektovou dokumentáciou sme pripravili projektovú žiadosť. Zatiaľ neviem výsledky, ale vzhľadom na časovú náročnosť ministerstvo kultúry už začalo proces výberu dodávateľa,“ uviedla riaditeľka Spišského múzea v Levoči Mária Novotná.
Palác na rozpadnutie
Súčasný stav Románskeho paláca označila riaditeľka múzea ako šachovú partiu so stavom pamiatky a klimatickými podmienkami.
„To nie je len havarijný stav. Už je to nevyspytateľné,“ dodala Novotná. Statika paláca a celá architektúra hradu je v takom stave, že je nutné začať s komplexnou rekonštrukciou.
Čiastočné opravy, okrem toho, že by si tiež žiadali značné množstvo financií, by už podľa Novotnej záchrane paláca nepomohli.
Záujemcovia o rekonštrukciu hradu majú čas na podanie ponúk do polovice augusta. Predpokladaná hodnota zákazky bez dane z pridanej hodnoty je 2,551 mil. eur.
„Budeme sa snažiť, aby sa zachránil Románsky palác čo najkvalitnejšie,“ dodala Novotná.
Kľúčová časť hradu
Románsky palác je jednou z najstarších častí Spišského hradu. Podľa nej ide o najstaršiu palácovú architektúru na Slovensku i v širšom okolí.
Rekonštrukcia by mala umožniť prezentáciu architektúry najstaršej podoby paláca.
„Je potrebné to riešiť. Nastúpili už také procesy, ktoré môžu túto pamiatku nezvratne ohroziť,“ dodala Novotná.
Po úspešnom vyhodnotení súťaže by sa malo okamžite začať s prácami. Na dokončenie rekonštrukcie bude mať víťaz súťaže čas len do októbra budúceho roku.
Po oprave by mal byť v prehliadke
Po rekonštrukcii by mal zastrešený Románsky palác slúžiť na prezentáciu románskej palácovej architektúry, ako súčasť muzeálnej prehliadkovej trasy.
V suteréne paláca by mal vzniknúť priestor na výstavné účely. Zastrešený palácový priestor by mal tiež slúžiť aj ako priestor pre organizovanie kultúrno-spoločenských podujatí.
Súčasťou tejto fázy obnovy Spišského hradu bude aj rekonštrukcia Kapitánskeho domu.
Ten bude po rekonštrukcii slúžiť ako technické zázemie pre prevádzku hradu. Zároveň v ňom vzniknú nové administratívne priestory a sociálne zariadenia pre návštevníkov hradu.
Súčasťou projektu je aj čiastočná sanácia hradného brala, odvodnenie objektov, vybudovanie vodovodu, kanalizácie a elektrických rozvodov v tejto časti hradu.
Palác podobu nezmenil od 13. storočia
Románsky palác na Spišskom hrade je podľa Novotnej najcennejšou a najkvalitnejšou architektúrou na hrade.
Palác svoju románsku podobu a rozsah nezmenil od svojho postavenia v 13. storočí.
„Ten, kto má zmysel pre to, a kto vie čítať v ruinách a vidí tu krásu, ktorá za tým je, tak nič krajšie, minimálne u nás v svetskej - profánnej palácovej architektúre v takomto rozsahu neexistuje. Sú tam ešte zachované tri románske okná so stĺpikmi, jedno nám už vypadlo, ale máme ho zachované,“ dodala Novotná.
Podľa projektu obnovy paláca by sa mal románsky palác uviesť do stavu čo najviac sa približujúcemu k pôvodnej podobe paláca.
Projekt obnovy románskeho paláca predpokladá aj zastrešenie objektu. Strecha má v prvom rade chrániť celý palác a jeho architektúru, keďže dnes palác a najmä jeho suterén slúžia počas dažďov ako veľká vaňa.
Strecha na románskom paláci však nebude viditeľná nad siluetou hradu. Strechu bude tvoriť oceľová konštrukcia, na ktorej bude textilná membrána.
Tento typ strechy by mal odolávať pohybom hradného vrchu a zároveň by mal zabezpečiť aj istú svetelnosť v paláci.
„Bude to niečo veľmi zaujímavé a nové. Takto sme ešte pamiatku neriešili,“ dodala Novotná.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.