Do budúceho roka by mali v skanzene pod hradom Ľubovňa pribudnúť drevenica z Veľkého Lipníka a kaplnka z Hniezdneho.
STARÁ ĽUBOVŇA. V skanzene pod hradom Ľubovňa už o pár dní pribudne nový objekt - hospodársky trakt, ktorý premiestnili do skanzenu z obce Ruská Voľa.
Ide o trojpriestorovú stavbu z kamenného muriva a drevených stĺpových konštrukcií so sedlovou strechou a šindľovou krytinou.
Objekt pôvodne slúžil ako maštaľ, stodola a bojisko, teda miesto, kam pod strechu zaťahovali vozy.
Stavbu opravujú z pôvodných materiálov
Je to jeden z troch objektov, ktorý plánuje vedenie Ľubovnianskeho múzea postaviť do budúceho leta, keď si skanzen pripomenie 30. výročie otvorenia.
„Rekonštrukciu stavby v skanzene robíme z pôvodných materiálov – lomového kameňa, dreva a ďalších tesárskych a stolárskych konštrukcií podľa tradičných pracovných postupov,“ uviedol riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
Na premiestnenie a výstavbu hospodárskeho traktu získalo múzeum grant 24 000 eur z ministerstva kultúry. Spolufinancovanie múzea predstavuje 3 000 eur.
Hlavným cieľom tohto projektu je podľa Mikulíka postupné doplnenie areálu skanzenu vytypovanými stavbami ľudovej architektúry, ktorá v regióne veľmi prudko zaniká.
Bude to prvý kamenný objekt v expozícii skanzenu. Hospodársky trakt z Ruskej Vole prezentuje použitie kameňa ako stavebného materiálu pri výstavbe hospodárskych stavieb na hornom Šariši začiatkom 20. storočia.
Nový objekt bude slúžiť ako výstavný priestor na krátkodobé národopisné výstavy.
Múzeum tu chce prezentovať aj 44 drevených stropných trámov, ktoré sa nachádzajú v muzeálnych zbierkach.
Pribudne aj drevenica a kaplnka
Hospodársky trakt je prvým z troch objektov, ktoré chcú pracovníci múzea sprístupniť verejnosti na budúci rok.
Okrem hospodárskeho traktu z obce Ruská Voľa by mali v skanzene pribudnúť drevenica z obce Veľký Lipník z roku 1885. Podľa Mikulíka pôjde o najstaršiu drevenicu v ľubovnianskom skanzene.
Tretím objektom bude kaplnka z Hniezdneho. V tomto prípade pôjde o kópiu, keďže originálnu kaplnku nie je možné presunúť z jej pôvodného miesta.
Mikulík priznáva, že prevádzka skanzenu je náročná. Mnohé múzeá, ktoré prevádzkujú skanzeny, majú problémy, keďže údržba, ale i nákup nových objektov je finančne náročná.
Aj to je jeden z dôvodov, prečo viaceré zaujímavé objekty na svojich pôvodných miestach zanikajú.
Taký je aj prípad nemeckého meštianskeho domu v Podolínci, ktorý chcelo Ľubovnianske múzeum v minulosti kúpiť.
Ľubovniansky skanzen navštívi ročne okolo 40 000 návštevníkov.
Kópia kaplnky z Hniezdneho. Foto: Jana Pisarčíková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.