Rómeo a Júlia s vírusom, človek, ktorého hnevá celý svet, Skrotenie zlej ženy a zabudnutý čert.
KEŽMAROK. Už po štvrtýkrát sa na Kežmarskom hrade odštartoval letný divadelný festival. Od pondelka až do piatka sa na hradnom nádvorí striedalo jedno divadlo za druhým.
Ochotnícke divadlo z Popradu–Stráží, divadlo na cestách z Košíc, Túlavé divadlo Bratislava, divadelníci zo Spišskej Novej Vsi i z Popradu.
Pripravené boli komédie pre dospelých, ale nezabudlo sa ani na deti. Pre ne bola pripravená rozprávka O zabudnutom čertovi. V nej vystupoval aj Ferko Balog, dieťa z detského domova. Podľa slov divákov rozdával toľko úsmevov, že deti sa nestihli čerta ani báť.
Kedysi bolo kultúry viac
Osemdesiatjedenročná Melánia Gulášiová, ktorá má už tristo rokov korene v Kežmarku, sa aktivite veľmi potešila.
Ako sama tvrdí, kultúry sa jej zdá byť v meste málo, i keď to pomaly rastie. Zaspomínala si na staré časy a tvrdí, niekedy to v Kežmarku tak nebolo.
„Pamätám si, keď som bola mladšia, chodili tu divadlá aj z Prešova, strašne veľa sa tu hralo. Teraz sa sem-tam niečo nájde, ale je toho menej,“ povedala Gulašiová.
Viní za to aj obyvateľov. „Som veľmi sklamaná. Boli sme tu každý deň okrem stredy a hanbím sa za Kežmarok, že nás tu nie je viac,“ povedala.
Ako sama uviedla, už dlho sa tak dobre na divadlách nepobavila. „Veľmi to tu bolo zábavné, veľmi sme sa tu nasmiali.“
V dave však boli aj mladší ľudia. Podľa ich slov sa tiež dobre zabávali hlavne na komédiách.
Na festival už minulý rok zavítala aj rodinka z Českej republiky. Ich synovia hrajú v ochotníckom divadle v Čechách. Tento rok si dovolenku plánovali práve podľa festivalu.
„Pani nám povedala, že celý čas strávili na internete čakaním na oznámenie o festivale. A prispôsobili si dovolenku tak, aby mohli prísť,“ uviedla Barbora Kaprálová, riaditeľka mestského kultúrneho strediska v Kežmarku.
Na hrade to má šmrnc
Tento rok boli na festivale aj novinky. „Po prvýkrát sme zavolali túlavé divadlo z Bratislavy. Režisér Jakub Nôta pripravil netradičné predstavenie Rómeo, Júlia a vírus. Čerpal zo Shakespeara, ale podal to tak netradične. Ľudia si pripomenuli starý príbeh, ale aplikovali si ho aj na súčasnú dobu,“ povedala Kaprálová.
Ľuďom sa páči aj to, že sa to odohráva celé na hrade. „Keby to bolo na inom mieste, asi by to nebolo také zaujímavé,“ povedala Kežmarčanka Anna.
Riaditeľka múzea v Kežmarku Erika Cintulová nám potvrdila, že je to ako balíček dva v jednom. „Keď sa to odohráva v hradných priestoroch, tak to má iné čaro.“
A tento rok k tomu, paradoxne, napomohlo aj počasie. „Najprv sme to chceli preložiť inam v prípade nepriaznivého počasia, potom sme sa ale dohodli, že ten hrad má svoje čaro, tak sme predstavenia presunuli do kaplnky, prípadne do podkrovia,“ povedala Cintulová.
Nakoniec sa odohrávali predstavenia v kaplnke a k zážitkom divákov prispela aj náhoda.
„Tým, že v sobotu tam bola svadba, tak bol priestor vyzdobený, to sa divadelníkom z Bratislavy ohromne páčilo, tak využili ešte aj tú svadobnú výzdobu a zakomponovali to do predstavenia Rómeo a Júlia,“ povedala Kaprálová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.