LIPTOVSKÁ TEPLIČKA. Budúci víkend sa v Liptovskej Tepličke uskutoční 19. ročník folklórnych slávnosti Pod Kráľovou hoľou.
Počas podujatia si obec pripomenie 380. výročie svojho založenia. Počas folklórnych slávností sprostredkujú účinkujúci návštevníkom život v obci spred niekoľkých storočí až po súčasnosť.
„Len v Liptovskej Tepličke sa môžu návštevníci stať súčasťou veľkonočnej oblievačky a vzápätí párať perie či asistovať pri dojení oviec a popíjať pri tom žinčicu.,“ uviedla Katarína Fedorová z Obecného úradu v Liptovskej Tepličke.
Návštevníci tiež môžu skúsiť hrnčiarske práce, zdobenie medovníkov i rezbárske
Slávnosti 2. a 3. augusta
Program 19. ročníka folklórnych slávnosti v sobotu a nedeľu 2. a 3. augusta je zostavený z folklórnych skupín a súborov z rôznych regiónov Slovenska, ale aj z Poľska, Česka a Ukrajiny.
V sobotu sa začne program na poludnie slávnostným zasadnutím obecného zastupiteľstva, na ktorom odovzdajú Cenu obce. Zlatým klincom sobotného večera bude vystúpenie SĽUK-u.
V nedeľu sa začne program o 9:30 slávnostnou omšou za nositeľov ľudových tradícií. Nedeľný program uzavrie Ján Ambróz s ľudovou hudbou Borievka.
Hlavný program sa bude odohrávať v prírodnom amfiteátri nad obcou.
Okrem hlavného programu ponúka festival sprievodné podujatia a výstavy, alegorický sprievod, remeselné trhy a prehliadky špecifickej teplickej architektúry.
Dôraz na zvyky a folklór
Obec Liptovská Teplička je známa tým, že zvyky, nárečie a láska k folklóru sa tu pestujú od útleho detstva. Dôkazom je množstvo účinkujúcich v uliciach obce, v programe festivalu aj v alegorickom sprievode.
Tam môže návštevník obdivovať celé krojované rodiny aj s batoľatami až po najstaršie generácie remeselníkov a poľnohospodárov.
Na priedomiach v centre obce vítajú návštevníkov domáci obyvatelia a núkajú ich tradičnými jedlami. Obyvatelia v krojoch predvádzajú rozmanité činnosti tak, ako ich vykonávali ich predkovia.
Od umývania sa v drevenej kadi cez strihanie oviec, podkúvanie koní, pranie v potoku až po spracovanie ľanu, tkanie kobercov a množstvo remeselných a hospodárskych činností.
Počas festivalu budú otvorené unikátne zemiakové pivnice, klasické stodoly a viacero výstav v okolí amfiteátra.
Tematicky bude výstavám v tomto roku dominovať svadba, výšivky a fotografie z histórie obce. V stodolách Mikroregiónu Pramene Hornádu a Čierneho Váhu predstavia svoj folklór aj okolité obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.