Počas horúcich letných dní sa ľudia osviežujú, ako sa dá. Najmä v mestách potešia aj pitné fontánky. Ich prevádzka a a údržba nie je vždy jednoduchá. Zisťovali sme, ako je to s pitnými fontánkami na Spiši.
SPIŠ. V centre Spišskej Novej Vsi je sedem pitných fontán. Tri sú v centrálnom parku a štyri na Letnej ulici, na pešej zóne.
Aktívne sú od mája až do septembra, v prípade priaznivejšieho počasia ešte aj v októbri.
„Približná ročná spotreba v pitných fontánkach je 105 metrov kubických vody. Fontány sa udržiavajú v čistote podľa potreby a počtu akcií,“ uviedol vedúci oddelenia komunálneho servisu na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi Juraj Sad.
Podľa J. Sada náklady na údržbu závisia od viacerých faktorov.
„Ak by sme vzali do úvahy iba bežnú údržbu a čistenie, tak ročné náklady sú približne 500 eur. K tomu treba prirátať náklady na vodné a stočné za pitnú vodu,“ upresnil vedúci oddelenia.
Pitné fontánky využívajú v horúcich letných dňoch dospelí aj deti. Stávajú sa však aj terčom vandalov, i keď, našťastie, v ojedinelých prípadoch. Jeden takýto prípad v centre mesta už zaznamenali.
„Ľudia väčšinou nechávajú fontánky na pokoji. Vlani sme však mali jeden prípad zdevastovaného výtokového zariadenia,“ doplnil J. Sad.
Levoča: Fontánky ako výtvarné úžitkové diela
Na jeseň 2004 sa v Levoči pustili do projektu s názvom Úprava severného parku na Námestí Majstra Pavla.
Jeho súčasťou bolo aj osadenie dvoch pitných fontán, vrátane odvodňovacích mreží, ktoré sú riešené ako výtvarné úžitkové diela.
Fontánky sú napojené na zdroj pitnej vody a na verejnú kanalizáciu. O rok neskôr sa dostali do správy Technických služieb (TS) mesta Levoča. Obe zariadenia sú v prevádzke od začiatku mája do konca októbra.
„Za toto obdobie je priemerná ročná spotreba vody približne 20 metrov kubických. Ako správca robíme ich kontrolu pravidelne raz týždenne. Pri týchto kontrolách sa odstraňujú bežné poruchy, ako je nastavenie tlaku vody, vyčistenie odvodňovacích mreží od nánosov lístia a iných nečistôt. Bežná údržba nás ročne stojí zhruba 1 000 eur, vrátane vodného a stočného,“ uviedol riaditeľ TS Branislav Minďaš.
Ani v Levoči sa v čase prevádzkovania zariadení nestretávajú s vážnejšími poškodeniami týchto zariadení vandalmi. Výhodou je, že fontánky sú osadené v kamenných pevných prvkoch drobnej architektúry, ktoré im zabezpečujú ochranu.
„Prípadné ďalšie rozšírenie pitných fontán v meste sa predpokladá pri ďalšej rekonštrukcii námestia,“ dodal riaditeľ Technických služieb mesta Levoča.
Fakty
Kvalita vody vo fontánkachV prípade pitnej fontánky ide najčastejšie o výtokový stojan, resp. kohútik verejného vodovodu, ktorým vyteká voda z verejného vodovodu. Tá je v celej distribučnej sieti a aj v zdroji pod stálou kontrolou prevádzkovateľa verejného vodovodu a musí spĺňať platné požiadavky na pitnú vodu.
Okrem toho kvalitu vody vo verejných vodovodoch na vybraných odberných miestach, dostupných pre verejnosť, pravidelne monitorujú aj regionálne úrady verejného zdravotníctva. Tie preverujú osobitne kvalitu vody v pitných fontánkach lokálne, príp. na základe podnetov.
Pri vode z pitnej fontánky, ktorá pochádza z verejného vodovodu, je riziko sekundárnej kontaminácie zanedbateľné až nulové vzhľadom na to, že ide o vodu, ktorá je dodávaná nepretržite priamo z verejného vodovodu a pred jej priamym výtokom nedochádza k žiadnemu zdržaniu. l Používanie vody z neznámych výtokov, zdrojov a neoznačených fontániek je však vždy rizikové. Pitná voda môže byť faktorom prenosu infekčných ochorení - vodou sa môžu šíriť predovšetkým pôvodcovia črevných nákaz, v našich podmienkach najmä gastroenteritíd a bacilárnej dyzentérie; z vírusových ochorení sú to najmä ochorenia spôsobené rotavírusmi a vírusom hepatitídy typu A. l Hygienici preto odporúčajú používať fontánky s označením „Pitná voda“, ale všímať si treba aj technický a hygienický stav fontánok a v prípade, že sa nám fontánka javí zanedbaná, odporúčame zvážiť jej použitie.
Aj keď voda z hľadiska senzorických vlastností pôsobí vyhovujúco, má priezračnú farbu bez zákalu, je bez zápachu a má dobrú chuť, neznamená to, že zo zdravotného hľadiska je bezpečná. Jediným spoľahlivým dôkazom jej zdravotnej bezpečnosti je laboratórne vyšetrenie.
Zdroj: ÚVZ SR
Anketa
Využívate pitné fontánky?Mária Trojanová: „V lete padne veľmi dobre, keď ste v meste a trocha sa osviežite príjemne chladnou vodou. Zvyknem si vo fontánke osviežiť tvár aj ruky, ak nemám pri sebe vodu, aj sa napijem. Je to pitná voda, ktorá je aj v mestskom vodovode, tak sa nemám čoho obávať.“
Dôchodca Juraj: „Zvyknem si v parku posedieť a čítať si na lavičke. Pod stromami je vždy príjemne chladno. Vodu z fontánky nepijem, ale rád sa v nej sčasu načas osviežim. Vždy mám po ruke fľašu s minerálnou vodou, najmä v horúcich dňoch.“
Martina Birošová: „Pitné fontánky nepoužívam. Keď je horúco, v meste sa dlho nezdržiavam. Len tak cezeň prejdem a nakúpim, či vybavím len potrebné veci, toľko sa potom osviežim aj doma.“
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.