História trhov siaha až do 15. storočia, kedy kráľ Ľudovít I. udelil v roku 1380 mestu právo usporadúvať týždenné trhy v sobotu.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Počas uplynulého víkendu sa stalo centrum Spišskej Novej Vsi miestom zábavy a obchodu. Okresné mesto pripravilo v poradí 59. Spišský trh.
Obchodníci sa snažili čo najviac predať a kupujúci čo najvýhodnejšie zarobiť. Mladšia generácia uprednostnila skôr kolotoče. Svoj tovar ponúkalo vyše 400 predajcov s rôznym druhom tovaru.
Trhovú atmosféru dotvárali stánky s občerstvením s kapacitou 2 500 miest na sedenie. Na jednom mieste sa zišlo 14 prevádzkovateľov s 50 kolotočmi.
Tri výročné trhy
História trhov v tomto meste siaha hlbšie do minulosti. Kráľ Ľudovít I. dňa 6. decembra 1380 povolil obyvateľom mesta usporadúvať týždenné trhy vždy v sobotu.
„Kráľ Žigmund udelil v roku 1408 Spišskej Novej Vsi privilégium, ktorým povolil okrem týždenných trhov vydržiavať každý rok na deň patróna kostola v čase sviatku Nanebovzatie Panny Márie 15. augusta aj jeden výročný trh. Ten istý panovník vydal listinu 6. decembra 1435, ktorou obnovil a potvrdil staré privilégiá mesta a udelil Spišskej Novej Vsi právo konať tri výročné trhy. Jeden sa mal konať na jar, vo štvrtú pôstnu nedeľu, zvanú Laetare. Druhý 15. augusta na deň patróna kostola – hody. Tretí sa konal 11. novembra vo sviatok sv. Martina. Potvrdil mestu aj právo týždenného trhu. Ten sa mal konať namiesto soboty každý pondelok,“ vysvetlila Dana Rosová zo Slovenského technického múzea, pobočka Spišská Nová Ves.
Domáci remeselníci
Právo trhu dovoľovalo každému kupcovi, nech by prišiel z akejkoľvek vzdialenosti, vyložiť tovar a predávať ho, ako aj nakupovať výrobky domácich remeselníkov.
„Na výročné trhy chodili do Spišskej Novej Vsi veľké zástupy obchodníkov nielen z celej Spišskej župy, ale aj z Liptova, Gemera, Šariša, ba aj z odľahlejších žúp. Nechýbali ani obchodníci z Poľska, Rumunska a Ruska,“ dodala múzejníčka.
Pretože do Spišskej Novej Vsi sa na trhy a jarmoky poschádzalo veľa obchodníkov, ktorí priviezli najrozličnejší tovar, boli tieto trhy široko-ďaleko známe a vyhľadávané. Medzi tovarom čestné miesto patrilo aj vosku a medu, ktoré sa predávali vo veľkých sudoch. Veľmi hľadané bolo spišskonovoveské súkno, ponúkali sa aj surové kože, loj, železo a meď. Obchodníci a kupci z Gemera dovážali sem svoje obilie, čerstvé, ale aj sušené ovocie, ktoré veľmi dobre predali. Dovážalo sa aj konope a ľan.
Voňavé perníky
Spišskonovovešťan Pavol Kubičár zaspomínal na trhy po roku 1946.
„Mal som vyše desať rokov. Chodieval som s mamkou na trh v sobotu, ktoré sa konali na námestí. Každý trhovec mal svoje stabilné miesto. My ako deti sme obdivovali rôzne atrakcie, medzi ktoré patrili napríklad ukážky čistiacich prostriedkov. Najviac sa mi však páčili pernikári, ktorí mali obrovské stany plné voňavých dobrôt. Na jarmoku si konkurovalo aj niekoľko bulharských predajcov zeleniny, ktorých tunajší nazývali Bulgarmi,“ vrátil sa do spomienok senior.
Dvakrát do roka sa v meste konal Veľký trh. „Celé mesto bolo vo vytržení, kto všetko príde. V daný deň sa na námestí miesili rôzne nárečia, žienky v krojoch sa dohadovali s obchodníkmi a muži radšej vyhľadávali šenky. Takto vznikli základy pre Spišský trh,“ opísal s úsmevom senior.
Anketa
Čo vás zaujalo na tohtoročnom trhu?
Iveta a Gabriela Šimové, Spišská Nová Ves: „Na trh chodievame pravidelne, najmä pre atmosféru, ktorá je živá a spontánna. Zaujímajú nás najviac bižutéria a rezbárske práce remeselníkov.“
Drahomír Bobek, Levoča: „Sme tu s celou rodinou, manželka si nakúpila niečo do kuchyne, deťom som zaplatil kolotoče. Mňa osobne nezaujalo nič.“
Milan Šimko, Spišská Nová Ves: „Každoročne mňa osobne zaujme ponuka stánkov s občerstvením, konkrétne špecialít z mäsa, ktoré si doma nepripravujem. Zatiaľ som sa nerozhodol, čo si dám, nie som dosť hladný.“
Libuša Kolačkovská, Spišská Nová Ves: „Jednoznačne rozprávkové balóny. Mám doma malé školáčky, ktoré od rána o ničom inom nerozprávajú. Neostáva mi nič iné, len ich kúpiť.“
ešl
Spišské trhy v roku 1972. Kvety vystavovali v Múzeu Spiša.
Foto: archív múzea
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.