POPRAD. Odborníci tvrdia, že kým sa po dovolenkách navrátime do pôvodného pracovného režimu, môže to trvať aj niekoľko týždňov.
Zahraniční odborníci na psychiku objavili nový fenomén – takzvaný syndróm návratu z dovolenky. Ťažko sa nám po oddychu štartuje, máme problémy so sústredením, pocity úzkosti, nervozity, trápi nás smútok, letargia, podráždenosť, nespavosť, zlá nálada a aj po dopriatom oddychu pociťujeme únavu.
Naši odborníci však tvrdia, že vo väčšine prípadov si za to môžeme aj sami.
Kto si nevie oddýchnuť, nevie ani pracovať
Psychatrička Anna Uhrová tvrdí, že pri štartovaní sa veľa záleží aj od typu osobnosti. „Keď sú to také melancholické osobnosti, tak tie sa ťažko adaptujú, jednak na dovolenku a potom aj na prácu,“ zhodnotila.
Ďalší problém vidí v novej dobe. Do batožiny si balíme okrem plaviek, uterákov a letného oblečenia aj našich technických kamarátov. A presne tí nás často nútia neoddychovať.
„Javom dnešnej doby je to, že si aj na dovolenku berieme mobil, počítač a sme na to nalepení pomaly tak ako aj v kancelárii,“ povedala Uhrová. A presne to, ruka v ruke so stresom, spôsobuje aj následnú únavu po návrate do starého pracovného režimu.
„Jeden múdry človek raz povedal a ja sa podľa toho riadim po celý môj život, že kto sa nevie poriadne fláknuť, nevie ani poriadne pracovať,“ zasmiala sa Uhrová.
Bez mobilu ani na krok
Zisťovali sme medzi dovolenkármi, čo si zvyknú baliť do kufra na dovolenky. Odpovede boli rôzne. Veľa ponožiek, ringo krúžky, lekárničky, dobrú náladu, priateľa, tekutý púder. Väčšina oslovených si však nevie dovolenku predstaviť bez telefónu.
Katarína Repiščáková zvykne dovolenkovať väčšinou na Slovensku, pretože pracuje v zahraničí. Pri jej malom, skoro trojročnom synovi si stále musí nechať v batožine voľné miesto.
„Na dovolenke sa vždy niečo kúpi. Hlavne darčeky. Tým, že mám dieťa, tak to si vie vždy vybrať,“ uviedla.
„Balím sa klasicky. Oblečenie, topánky. Ale bez mobilu sa nepohnem a cestujem aj s notebookom, poprípade iba s tabletom.“
Erika Olevičová by bez mobilu tiež nikde nešla. „Telefón by som si vzala určite a ak by bolo v hoteli alebo tam, kde som ubytovaná, free wifi, tak zrejme aj notebook,“ povedala.
Mobil patrí aj do výbavy Kristíny Turanovej. Podľa jej slov slúži však skôr iba ako náhrada za fotoaparát. „Ja si v prvom rade balím plavky a, áno, beriem si aj telefón, ale málo ho používam v zahraničí, maximálne na fotky,“ povedala Kristína.
Jakub Chochula pracuje ako kameraman. Tiež veľmi neoddychoval. „Som po oddychu, ktorý ani oddychom nebol, ale skôr najväčšou makačkou v roku.“ To, na čo nikdy pri balení nezabudne, je podľa jeho slov malá Gopro kamera.
Rada od zahraničných odborníkov
Ak už patríte k tým, ktorí nabehujú na svoj bežný režim, držte sa nasledovných rád zahraničných odborníkov.
Dôležité je čím najskôr sa vrátiť k zvyčajnému režimu dňa. Začať byť aktívny - už sa o vás nepostará hotelový personál.
Ak máte radi svoju prácu, stres nechajte doma. Ak ju radi nemáte, tešte sa aspoň na kolegov.
Pripomeňte si svoje úspechy a dobre odvedenú prácu, rozsiahle projekty si nechajte na neskôr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.