Národný park Slovenský raj počas letnej sezóny zaplnili turisti. S pribúdajúcim počtom ľudí sa zvýšil aj počet záchranných akcií. Záchranári zasahujú v teréne takmer denne.
SLOVENSKÝ RAJ. V roklinách Slovenského raja počas letnej sezóny stretnete najčastejšie domácich turistov, Poliakov, Čechov a Maďarov.
Júlové počasie je premenlivé, slnko v priebehu dňa strieda dážď, čo sa odzrkadľuje v zhoršených terénnych podmienkach. Chodníky sú mokré a šmykľavé, v tiesňavách je zvýšený stav vody.
Záchranári horskej služby vyrážajú v týchto dňoch takmer denne na jednu až dve záchranné akcie. Za posledný mesiac pomáhali pri troch vážnych úrazoch, ktoré mali šťastný koniec.
Náčelník HZS Dušan Leskovjanský upozorňuje najmä na neopatrnosť a nedisciplinovať turistov.
„Mnohým úrazom by sa dalo zabrániť, keby mali rodičia svoje deti pod neustálou kontrolou. Pri záchrannej akcii sme stretli po ceste turistov, medzi ktorými bolo asi 15-ročné dievča obuté v žabkách nesúce na pleciach asi trojročnú sestru. Je to veľká nezodpovednosť rodičov,“ konštatuje náčelník.
Nástrahy Raja
Niektorí turisti sa odkláňajú od vyznačených trás a podľa Leskovjanského si neuvedomujú nástrahy Raja.
„Mnohí z nich sa chcú zvýšenému stavu vody v roklinách vyhnúť obchádzaním trasy po bočných stenách roklín. Vápenec je ale klzký a lámavý, čo spôsobuje riziko úrazu. Voda nie je taká vysoká, aby ohrozovala život. S mokrými topánkami prídu návštevníci bezpečne do cieľa,“ dôvodí.
Pre návštevníkov, ktorí sa chcú vyhnúť vode, odporúča Zejmarskú a Kláštorskú roklinu, Sokoliu dolinu, Veľký a Malý Kyseľ. S vodou v topánkach musia rátať v Suchej Belej, Pieckach a Veľkom Sokole.
Dôležitá príprava
Medzi klasické, stále sa opakujúce chyby patrí nepripravenosť. Ľuďom, ktorí sa chystajú do Raja, náčelník radí, aby si pred túrou v prvom rade zistili jej náročnosť a dĺžku trasy.
„Na túru je nevyhnutné chodievať ráno. Netreba zabudnúť na základný výstroj, medzi ktorý patrí turistická obuv, náhradné nepremokavé oblečenie, prípadne pršiplášť, dostatok tekutín a jedlo, či mobilný telefón. Veľmi dobre sa osvedčuje aj GPS aplikácia v mobile. Určite by som odporučil aj poistenie na zásah HZS,“ uzavrel D. Leskovjanský.
O aktuálnych nebezpečenstvách v lokalitách Raja informujú záchranári na svojej webovej stránke.
Fakty
Najvážnejšie úrazy v Slovenskom raji za posledný mesiacV obedňajších hodinách 15. júna sa pri páde na rebríkoch v Prielome Hornádu ťažko zranilo 8-ročné dievča zo Slovenska, ktoré pri páde z výšky približne 40 metrov do Hornádu utrpelo vážne poranenia hlavy, hrudníka, brucha a dolnej končatiny. Školáčka bola leteckou záchrankou transportovaná do košickej nemocnice.
V sobotu 5. júla si pri páde v rokline Veľký Sokol poľská turistka zranila obe končatiny a pravdepodobne aj chrbticu. Po ošetrení bola letecky transportovaná do popradskej nemocnice.
O päť dní neskôr sa počas prechodu roklinou Suchá Belá turistovi poľskej národnosti zlomilo zábradlie na drevenom rebríku, následkom čoho spadol z výšky približne 6 metrov. Nešťastným pádom utrpel poranenie hornej končatiny, odreniny a tržnú ranu na hlave. Zranený skončil v spišskonovoveskej nemocnici.
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.