Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Ľudia sa obávajú ploštíc z lastovičích hniezd

Pri svojvoľnom odstránení hniezda hrozí trestné stíhanie. Lastovičky sú zákonom chránené.

Lastovičky aj belorítky si zvyknú stavať hniezda na oknách.Lastovičky aj belorítky si zvyknú stavať hniezda na oknách. (Zdroj: Eva Šoltísová)

Júl je obdobím hniezdenia lastovičiek, ktoré majú svoje obydlia v blízkosti ľudských domov. Mnohí obyvatelia sa sťažujú na výskyt ploštíc pri lastovičích hniezdach, ktoré sa dostávajú do domácností. Pri svojvoľnom odstránení hniezda však nespokojenci môžu byť trestne stíhaní. Lastovičky sú totiž zákonom chránené.

SPIŠSKÁ NOVA VES. Hniezda lastovičiek sa stali prirodzenou súčasťou našich bytov a domov. Niektorí milovníci vtáctva, ktorí majú ich hniezda pri oknách svojich domácností, zaregistrovali v ich okolí ploštice. Tie sa dostávajú do miestností.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Preto zvažujú odstránenie hniezd. Môžu sa však dostať do rozporu so zákonom.

Užitočné lastovičky

„Lastovičky si pri našom okne stavajú svoje príbytky už roky. Až teraz som postrehla, že sa okolo hniezd pohybuje množstvo ploštíc, ktoré zrejme prenášajú lastovičky. Tie cez parapetné dosky preliezajú dovnútra a celá rodina je z toho vystrašená. Najradšej by som hniezdo zbúrala,“ posťažovala sa Novovešťanka Silvia Velecká.

Na Slovensku žijú tri podobné druhy - lastovička domová, belorítka domová a brehuľa hnedá. Lastovička znáša 4 až 6 vajec. Mláďatá vylietajú z hniezda už po troch týždňoch. Sú užitočné, pretože za deň zožerú toľko hmyzu, koľko sami vážia.

Mnohí netušia, že sú zákonom chránené a ničenie ich hniezd je nelegálnou činnosťou. Vinník môže byť trestne stíhaný.

SkryťVypnúť reklamu

Nezákonná likvidácia

Pri chránenom živočíchovi sa podľa Milana Barloga zo Správy NP Slovenský raj chráni aj hniezdny biotop.

„Ľudia nemôžu svojvoľne odstraňovať hniezda. Je to trestné. Práve teraz je obdobie hniezdenia, ktoré potrvá zhruba do druhej polovice leta. Obyvateľom odporúčam, aby sa v prípade nespokojnosti s obydlím lastovičiek pri oknách svojich domov obrátili so žiadosťou na ich likvidáciu na príslušný orgán ochrany prírody. Predídu možným nepríjemnostiam,“ upozornil ochranár.

Odborná radkyňa odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Spišskej Novej Vsi Katarína Muchová upozorňuje, že zákon o ochrane prírody a krajiny zakazuje úmyselne odchytávať a usmrcovať živočíchy na miestach ich prirodzeného výskytu najmä v období rozmnožovania, hniezdenia a výchovy mláďat a tiež odstraňovať alebo úmyselne ničiť hniezda v ich prirodzenom areáli.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločenská hodnota lastovičky domovej predstavuje 230 eur, u belorítky a brehule je to dvojnásobok.

Náhradné ubytovanie

„V prípade uvažovania nad zrušením lastovičích hniezd je nutné požiadať o výnimku zo zakázaných činností ministerstvo životného prostredia. V prípade, že tak neurobí, hrozí vinníkovi porušenie zákona, ktoré sa väčšinou rieši sankciou,“ skonštatovala K. Muchová.

Priaznivci lastovičiek nemusia zúfať. Odstránenie hniezda po odlete mláďat je možné vyriešiť náhradným ubytovaním, napríklad vo forme búdok. Prispôsobivé lastovičky si rýchlo zvyknú. Na pôvodné miesto je však potrebné pripevniť niečo pohyblivé a ligotavé, napríklad nastrihaný alobal či CD nosič.

Čo hovorí hygienička

Vedúca oddelenia hygieny životného prostredia Regionálneho úradu vereného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi Jana Murková vysvetľuje, že ploštice patriace do kmeňa článkonožcov sú najpočetnejšími na svete.

„Ich výskyt v posledných rokoch výrazne narastá nielen v domácnostiach, ale vďaka celkovým klimatickým zmenám aj vo voľnej prírode nášho geografického pásma. Najčastejšou formou poškodenia zdravia človeka cudzopasnými článkonožcami je priame cicanie krvi. V domácnostiach je parazitický hmyz vyvolávajúci zdravotné problémy ľudí zastúpený predovšetkým plošticou posteľnou, blchami, všami a v zatopených pivničných priestoroch domov sa môže premnožiť komár. Príležitostne môžu na človeku parazitovať aj ploštica lastovičia, ploštica holubia a ploštica netopieria,“ upresnila.

Jeden z druhov ploštíc žije v hniezdach lastovičiek, odkiaľ sa ľahko dostane do bytov. „Zbaviť sa ploštíc je náročné. Na rozdiel od iných druhov hmyzu proti plošticiam neboli doteraz vyvinuté žiadne biocídne prípravky charakteru nástrahy. Najjednoduchším spôsobom zabránenia výskytu ploštice lastovičej a asi jediným preventívnym je zabrániť lastovičkám stavať hniezda na miestach, odkiaľ sa parazitujúce ploštice lastovičie môžu ľahko dostať do bytov,“ skonštatovala J. Murková.

Ploštice v našich klimatických podmienkach ako prenášatelia infekčných ochorení význam nemajú a podľa posledných výskumov nepredstavujú nebezpečenstvo z hľadiska šírenia prenosných ochorení človeka ani u hepatitíd typu B, C alebo HIV.

ešl

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 834
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 349
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 146
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 262
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 706
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 030
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 880
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu