Vyskúšať si na vlastnej koži pobyt v klietke hanby nie je každodenným zážitkom. Návštevníci starobylej Levoče tak môžu urobiť. Ide zrejme o jedinú pôvodnú klietku hanby, ktorá sa na Slovensku zachovala.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
LEVOČA. Klietku sprístupnili pre návštevníkov mesta po dlhých desiatich rokoch.
Podľa vedúcej oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta na Mestskom úrade v Levoči Anny Lazorovej stačilo len nájsť kľúčik od klietky a tak sa popri chráme sv. Jakuba a meštianskych domoch v centre mesta stala ďalšou z atrakcií.
Klietka hanby slúžila v stredoveku ako pranier, kde si svoje tresty odpykávali vinníci za svoje priestupky, na ktoré sa nevzťahovali hrdelné tresty. Železný stredoveký pranier, paradoxne vyzdobený kovovými ľaliami a srdciami, symbolmi lásky a nevinnosti, stojí vedľa radnice.
Klietka hanby pôvodne stála na mieste dnešného evanjelického kostola. Neskôr bola majetkom a stála v parku rodiny Probstnerovcov v priestoroch dnešnej levočskej nemocnice. Klietku rodina darovala mestu v roku 1933, odvtedy stojí pred radnicou.
„Pobyt v klietke mal byť pre previnilca potupou i príučkou a pre okoloidúcich aj dostatočnou výstrahou. Trest sa preto vykonával počas jarmokov, kedy bolo na námestí veľké množstvo ľudí. Tí zvyčajne častovali odsúdeného prejavmi pohŕdania. Verejnej hanbe boli najčastejšie vystavené ženy. Končili v klietke hanby najmä vtedy, keď sa po zažatí lámp pohybovali v uličkách nočnej Levoče bez sprievodu muža,“ priblížila A. Lazorová.
Janka si pobyt v klietke užívala
Prvými, kto si klietku vyskúšal, boli účastníci Levočskej púte. Mohli si tak urobiť netradičnú fotografiu.
„Ľudia mali veľký záujem. Vyskúšali si to nielen ženy, ale aj muži. Verím, že klietka bude pre turistov atraktívnou záležitosťou,“ poznamenala vedúca oddelenia.
Klietku hanby si vyskúšala aj Janka z Topoľčian. Na východe Slovenska bola prvýkrát.
„Veľmi sa mi tu páčilo. Byť v klietke bol celkom fajn pocit, zvlášť, keď to nie je naozaj. Hodinku aj dve by som tu pobudla, bolo by to v pohode. No len v prípade, že je to len tak. My na západe niečo také nemáme, aspoň neviem o tom. Myslím si, že je to celkom fajn nápad,“ poznamenala Janka, ktorú do Levoče priviedli známi z Prešova.
Podľa A. Lazorovej bude klietka hanby pre turistov sprístupnená počas júla a augusta.
Okrem klietky hanby patrí k atrakciám Námestia Majstra Pavla chrám sv. Jakuba, v ktorom je najvyšší gotický oltár na svete. V kláštore minoritov sa nachádza jediná úplne zachovaná gotická chodba na Slovensku a levočský fortifikačný systém v dĺžke 2 kilometre patrí ku najzachovalejším na Slovensku.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.