V auguste 2013 bojovali hasiči s rozsiahlym lesným požiarom v lokalite Stádielko vo Volovských vrchoch pri Betliari. V marci 2014 les nad Betliarom horel znova. Plamene zasiahli päť hektárov porastu v ťažko dostupnom teréne. K slovu sa v takýchto prípadoch dostávajú aj hasičské autá – cisterny Tatra 148 z rožňavskej a dobšinskej hasičskej stanice.
ROŽŇAVA. Tatrovky v službách hasičov z Gemera nepatria k najmladším. Začali slúžiť pred takmer 40 rokmi, aj napriek veku majú svoje opodstatnenie.
Štyridsaťroční vytrvalci
Hasenie požiaru v roku 2013 komplikoval ťažko dostupný terén a silný vietor. Oheň vyčíňal na desiatich hektároch kalamitného lesa, no zasiahol aj časť zdravého lesa. Hasičom pomáhala aj armáda, vrtuľníky s bambi vakmi. H
asilo 40 profesionálov aj dobrovoľníkov z Rožňavy, Dobšinej, Košíc a Popradu.
Požiar z marca tohto roku znova postavil na nohy hasičov aj vojenskú techniku, ministerstvo znova nasadilo vrtuľník, pomáhala armáda, hasiči z Rožňavy, Dobšinej, Spišskej Novej Vsi, Košíc, Moldavy nad Bodvou aj Banskej Bystrice.
Neprístupný terén bol rovnako komplikáciou pri záchranárskych prácach. Hasičské Tatry 148 sa v neprístupnom teréne osvedčili najlepšie.
„Každá technika, či už staršia alebo tá modernejšia, má svoje výhody i nevýhody. Naše dve tatrovky prešli generálnom opravou, aby sa ich životnosť o niekoľko rokov predĺžila. Na to, že majú takmer 40 rokov sú to veľmi dobré autá, ktoré sú neoceniteľné práve v ťažko dostupnom lesnom teréne. To je ich najväčšia výhoda. Okrem nich máme ešte jedno staršie auto, pôvodne vojenskú cisternu. Tá je vhodná do úplne najťažšieho terénu. V našich lesných i hornatých podmienkach sú to neoceniteľní pomocníci, dobre sedia v teréne, sú výkonné. Veľmi nám pomohli pri oboch požiaroch nad Betliarom,“ zdôraznil riaditeľ rožňavských hasičov Ján Egri.
Najmodernejší rebrík
Modernejšie autá Iveco či Mercedes majú horšiu priechodnosť v náročných lesných a hornatých podmienkach. Ich výhodou sú výkonnejšie čerpadlá.
„Tieto stroje sú výborné pri hasení objektov, pri dopravných nehodách, v prístupnejších terénoch. Staršiu či mladšiu techniku nasadzujeme podľa daného terénu,“ doplnil riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Rožňave.
V súčasnosti majú rožňavskí hasiči k dispozícii deväť zásahových vozidiel. K tej najmodernejšej patrí aj hasičský rebrík, ktorý dosiahne do výšky 39 metrov.
„Sme radi, že ho máme. Za túto najmodernejšiu techniku sme „bojovali“ päť rokov. Využívame ju najmä pri evakuácií osôb z výškových budov. Väčšina bytoviek v meste a okrese sú 8-poschodové paneláky, na ktoré tento rebrík postačuje. V meste je aj niekoľko 13-poschodových panelákov, pri ktorých sa dá tiež využiť, záleží však od terénu. Na rebrík sa dá vytiahnuť aj hadica a vieme z neho tiež hasiť,“ doplnil riaditeľ hasičov.
Pôvodná 27-metrová plošina sa v súčasnosti nachádza v Dobšinskej hasičskej stanici. Technika je podľa J. Egriho rozložená v rámci oboch staníc rovnomerne.
Denne slúži 16 hasičov v troch zmenách, 11 v Rožňave a piati v Dobšinej. Vzdialenosť oboch staníc je takmer 27 km.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.