SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Dvadsaťpäť zástupcov zo Slovenska, Čiech, Maďarska a Poľska pobudne na Spiši až do nedele.
Výber vstupného, návštevy v piatom stupni ochrany, sprístupnenie jaskýň, či preplnené rokliny v top sezóne a s tým spojené limitovanie vstupov, to boli oblasti, ktoré zaujímali touroperátorov.
Viac otvorených jaskýň
„Slovenský raj som navštívil viackrát, naposledy v zime. Určite má čo ponúknuť, krásne vodopády, jaskyne. Škoda len, že je sprístupnená iba jedna, veď ich je v národnom parku až 450. Možno by bolo dobré, keby sa ich sprístupnilo viac,“ uviedol Dalibor Rybiař z ostravskej cestovnej kancelárie.
Ako zdôraznil, zo strany českých turistov je záujem o Slovenský raj: „Ponúkame ho na našej webovej stránke, kde propagujeme aj akcie v Raji, rozšírili sme ponuku ubytovacích kapacít. Zaznamenali sme ročný nárast klientov, ktorí navštívili Raj.“
Touroperátora z maďarského Miskolca zaujímali možnosti návštev v piatom stupni ochrany prírody.
„V tejto sezóne sme odštartovali pravidelné túry na Gačovskú skalu, ktorá je sprístupnená len s certifikovaným sprievodcom. Ide o lokalitu s panenskou prírodou, čo zatraktívni ponuku pre návštevníkov,“ uviedol riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Ján Deneš.
Túry so sprievodcom počas sezóny organizujú pravidelne v pondelky a štvrtky. Limitovaný počet turistov na jedného sprievodcu je osem.
Semaforom na dlhé rady
Ako doplnil Deneš, novinkou je nový webový portál o Slovenskom raji a okolí, aj nová mobilná aplikácia V raji pre lepšiu orientáciu turistov. Pracujú tiež na novom migračnom systéme v požičiavaní bicyklov na cykloturistiku.
„Princíp spočíva v tom, že turista nemusí vracať bicykel tam, kde si ho požičal, jednoducho ho nechá v najbližšej požičovni a môže pokračovať ďalej pešo alebo autom. Sú určené požičovne, ktoré sú do systému zapojené,“ dodal Deneš.
Preplnenosť roklín v top sezóne a limitovanie vstupov do roklín bola ďalšia z otázok zo strany touroperátorov.
Ako uviedol riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil, v roku 2006 pri sčítaní turistov zistili, že sa často sťažovali na dlhé rady pri rebríkoch. Išlo najmä o lokalitu Suchá Belá.
„Ísť cestou obmedzovania vstupov do roklín sa nám nezdá vhodné. Skôr vidíme cestu cez monitoring návštevnosti. Jednoduché zariadenie na spôsob semaforu bude zelenou farbou signalizovať voľný priechod roklinou, oranžová zasa, že je tam zvýšený počet turistov, no a červená, že v rokline je už veľa turistov. Tí, ktorí do nej vchádzajú, pri červenej musia počítať s tým, že budú na rebríkoch čakať. Tak sa sám turista rozhodne, či pôjde alebo ešte počká,“ predstavil plánovanú novinku Dražil.
Predchádzať jej bude monitoring počtu turistov, z ktorého vyplynú východzie čísla pre nastavenie zariadenia možno už na budúci rok.
Ako dodal Dražil, návštevnosť od roku 2006 poklesla, takže takýchto „krízových“ situácií je už menej.
Pre zatraktívnenie lokality na Podlesku plánujú sprístupniť aj náučný chodník pre rodiny s deťmi. Glacká cesta a trasa z Bikšovej lúky na Lesnicu boli až doteraz prístupné len so sprievodcom. Pracujú na ich zoficiálnení pre verejnosť.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.