Získať takéto miesto je však zložité, pretože ponúk je žalostne málo.
STARÁ ĽUBOVŇA. Študenti pri hľadaní brigád zväčša nie sú vyberaví, chcú si iba zarobiť.
Potvrdila nám to študentka psychológie z okresu Stará Ľubovňa Kristína Mačeková: „Mám záujem o hocijakú brigádu.“
Študent práva Ondrej Majerníček je na tom podobne: „Najradšej by som si našiel niečo, čo by aspoň trochu súviselo s odborom, ktorý študujem, avšak to sa nezdá veľmi reálne. Takže budem rád za čokoľvek, kde by som si mohol niečo privyrobiť.“
Lukáš Knapík povedal, že si hľadá väčšinou fyzickú prácu, ako napríklad pomocné práce v kuchyni alebo inde.
Mnohí si zháňajú brigádu už od marca
Mnohí študenti si zháňajú brigádu už od marca či apríla. V Starej Ľubovni a v okolí je však ťažké zohnať si niečo.
Potvrdila to aj personálna konzultantka zo Študentského servisu, s. r. o., v Prešove Nikola Oľhová: „To, aké ponuky máme, záleží hlavne od zadávateľa, ale ponuky zo Starej Ľubovne momentálne nemáme. Záujem o prácu je, chodia sa tu pýtať mladí, ale zatiaľ im nemáme čo ponúknuť. Firmy nám dajú ponuku zvyčajne len 2 - 3 dni vopred a prevažne ide o prácu vo výrobe pri balení káblových zväzkov, v skladoch, ale nevieme im zatiaľ nič ponúknuť na letné mesiace,“ povedala.
Na internetových portáloch sú zatiaľ ponuky v Prešovskom kraji len na máj, čiastočne na jún, ale letné mesiace zatiaľ absentujú.
Mladí ľudia si hľadajú brigády aj cez internet. Kristína Mačeková dodala: „Ja sa informujem aj u známych, či o niečom nevedia.“
Rovnako na to ide aj Ondrej Majerníček: „Predovšetkým si brigádu hľadám prostredníctvom známych, ale všímam si aj to, aké možnosti ponúkajú agentúry na internete.“
Priemer je dve eurá za hodinu
Brigádnici si môžu zarobiť v priemere 2,1 eura na hodinu. Aj skúsenosti Kristíny Mačekovej to potvrdzujú: „Väčšinou ponúkajú 2 eurá na hodinu.“
Ondrej Majerníček dodal: „Mnohé záleží od typu práce. Ako študent, ktorý si chce niečo privyrobiť, si však nemôžem veľmi vyberať, lebo možností v dnešnej dobe nie je veľa.“
V regióne je asi najväčší záujem o brigádu v Ľubovnianskom múzeu. Jeho riaditeľ Dalibor Mikulík to potvrdil: „Evidujeme veľký záujem o prácu na hrade a v skanzene na pozícii lektor.“
Na letnú sezónu prijímajú 40 záujemcov za sprievodcov, dôležitým kritériom je, či ovládajú cudzie jazyky. Prijímajú však aj brigádnikov na technickú údržbu.
Nezabudnite na dane
Ak študent počas roka na brigádach zarobí viac ako 1 900 eur, je povinný podať na budúci rok daňové priznanie. Hranica zárobku sa oproti minulému roku zdvihla približne o 30 eur.Ak počas roka 2014 zarobí viac ako 1901,67 eur, má povinnosť podať daňové priznanie z týchto príjmov v SR. Pri príjmoch zo zamestania, podnikania či inej zárobkovej činnosti si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 3 803,33 eura. Tú si odpočíta v plnej výške od základu dane z dosiahnutých príjmov.
V prípade, že v roku 2014 dosiahne príjmy len na Slovensku, ktoré neprekročia
3 803,33 eur, daň, ktorú mu zamestnávateľ z jeho príjmov mesačne zrážal, sa mu vráti.
V prípade, ak študent pracuje v zahraničí, daň na Slovensku už neplatí, lebo tieto príjmy podliehajú zdaneniu v zahraničí.
Ak študent pracuje v štáte, s ktorým má Slovensko zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (napr. Rakúsko, Nemecko, Veľká Británia), daňovník tieto príjmy nezdaní ani na Slovensku.
V prípade vrátenia dane, resp. preplatku v zahraničí je potrebné, aby sa študent obrátil na finančný úrad v štáte, v ktorom pracoval. Slovensko nevracia daň, ktorá bola odvedená v inom štáte.
Zdroj: Finančné riaditeľstvo SR
Rady
Práca v zahraničíPoplatok za sprostredkovanie práce neplaťte. Ten agentúry dostávajú za sprostredkovanie práce od zamestnávateľov, ktorým pracovné sily zabezpečujú.
Zistite, či má agentúra, s ktorou sa kontaktujete, platné povolenie od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a skúste na internete nájsť informácie o firme, ktorá prácu ponúka alebo diskusie o prípadných skúsenostiach.
Do zahraničia so sebou zoberte kontakty na slovenské veľvyslanectvo, ktoré sa nachádza v danej krajine, prípadne v najbližšej.
Ak máte problém s jazykom danej krajiny, pribaľte si aj slovník.
V nijakom prípade nedávajte z ruky pas a doklady, kontaktuje rodinu a oznámte im adresu, kde ste sa ubytovali aj adresu zamestnávateľa.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.