Podľa poslanca Romana Ocelníka (nez.), nemá opodstatnenie a vodiči prichádzajúci od Košíc by museli použiť ďalekohľad, aby ho videli. Ocelník navrhol megabord premiestniť na vhodnejšie miesto na mestské pozemky.
ROŽŇAVA. Ešte v predošlom volebnom období rožňavskí poslanci schválili investíciu v celkovej sume 49 790 eur. Peniaze poslúžili na výrobu, osadenie megabordu a s ním spojené výdavky.
„Máme megabord, ktorý momentálne nemá opodstatnené využitie, náklady na neho si vyžadujú trvalé platby z mestskej kasy a ani ako prebytočný majetok sa nedá speňažiť, keďže je nevhodne umiestnený a to v strede poľa nad Rožňavou. Nemá o neho teda nik záujem. V smere na Košice by okoloidúci musel použiť ďalekohľad, aby sa niečo z jeho prípadného obsahu dozvedel. Pri prejazde od Košíc smerom do mesta sa naskytne spomedzi jabloní na megabord len krátky výhľad, som presvedčený, že aj z tohto pohľadu sa minie jeho zámer účinku. Momentálne si megabord na svoj chod vyžaduje trvalé finančné náklady vo forme minimálne nájomného za pozemok, keďže je umiestnený na cudzom a nie mestskom pozemku. Tiež netuším, či ohľadom elektrického napojenia nie je mesto zaťažené poplatkom za ťarchu na vecnom bremene prechodových pozemkov,“ zdôraznil R. Ocelník.
Zároveň navrhol megabord premiestniť na mestský pozemok, napr. na voľnú plochu za kúpaliskom.
„Je to vhodné miesto, kde bude viditeľný a konečne splní svoju funkciu pri propagácii mesta, prípadne mesto by jeho prenájmom na reklamné účely mohlo zarobiť nie malé peniaze, ktoré by rozhodne pomohli prázdnej mestskej kase. Jedinou nevýhodou je možno jednorazová finančná investícia na premiestnenie, ktorá sa ale časom vráti vyššie uvedenými kladnými stránkami,“ doplnil R. Ocelník vo svojom poslaneckom návrhu.
Dve komisie návrh neodporúčali
Mesto si dalo vypracovať predbežné náklady na premiestnenie. Ako podklad slúžila cenová ponuka firmy, ktorá pôvodnú montáž megabordu uskutočnila.
Išlo o náklad v celkovej výške 11 020 eur, pričom len vybudovanie základovej pätky pod megabord by vyšlo na takmer 5 500 eur.
Toho času mesto platí za odber elektrickej energie pre reklamný pútač a nájomné za prenájom plochy ročne 330 eur.
Návrhom sa zaoberali aj dve komisie – stavebná a finančná. Neodporúčali jeho premiestnenie.
„Komisia návrh zamietla, lebo tie náklady nie sú zahrnuté v rozpočte,“ uviedol Gabriel Borzy (SMK-MPK) predseda finančnej komisie.
„Ja osobne by som odporúčal zistiť ceny za odkúpenie tohto megabordu a za najvyššiu ponúknutú cenu ho predať do zberných surovín. Za celý ten čas, čo stojí, nik z podnikateľov neprejavil o túto plochu záujem. Myslím si, že je nešťastím zapratávať mesto takýmito objektmi. Tam, kde si svoje mesto vážia, zbavujú sa takýchto vecí,“ zareagoval na megabordovú tému poslanec Radoslav Kovács (nez.).
„Premiestnenie megabordu je nezmysel a je to drahé. Nevidím dôvod vyhodiť ďalšie peniaze. Skôr si myslím, že by stálo za to osloviť firmy, že mesto ponúka takúto konštrukciu. Možno by o to niekto prejavil záujem a znášal by tým aj náklady na demontáž megabordu. Určite by som to nedával do zberných surovín,“ uviedol poslanec Ivan Kuhn (OKS).
Zošrotovanie ani premiestnenie neprešlo
Podľa Ocelníka, ak už mesto investovalo do jeho osadenia toľké peniaze, do starého železa by sa nemal dávať. Skôr peniaze, ktoré na to boli vyčlenené, sa vtedy mali využiť efektívnejšie.
„Jasné, nik o prenájom plochy neprejavil záujem, lebo je nešťastne osadný, je schovaný. Čo sa týka predbežnej kalkulácie nákladov, táto suma nebola vysúťažená. Verím, že súťaž by priniesla nižšie, možno až tretinové náklady,“ dodal R. Ocelník.
Poslanci v závere hlasovali o pozmeňujúcom návrhu R. Kovácsa. Za odpredaj megabordu do šrotu hlasovali dvaja z 13 poslancov, proti boli deviati a dvaja sa zdržali.
Neúspechom skončil aj samotný návrh R. Ocelníka. Za premiestnenie zahlasovali len traja poslanci, proti boli piati a piati sa zdržali hlasovania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.