DOBŠINÁ. Folklórny súbor Gemer udržiaval dlhé roky tradíciu stavania májov. Pred niekoľkými rokmi prebral štafetu detský folklórny súbor Gemerčatá.
V predvečer 1. mája sa na dobšinskom námestí aj tohto roku rozozneli ľudové piesne. Dievčatá a chlapci popri tancoch postavili symbolický máj.
„Kultúrny program je tematicky zameraný na jarné hry u menších detí a zvyklosti okolo stavania mája. V mladšej generácii tak uchovávame starodávne tradície. Verejnosť podujatie tohto druhu prijíma vždy pozitívne,“ vysvetlila vedúca DFS Gemerčatá Anna Macková.
Tradície
Staroveké národy dávali pred 1. Májom na domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Májová zeleň ako magický prostriedok vyjadrovala želanie poľnohospodárov, aby ich úroda mala silu a dobrý rast.
Máj vtedy predstavoval mladý stromček najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový. V Slovanskej kultúre sa máje stavali z dôvodu hojnosti a dostatku plodov a krmiva, a odtiaľ bol už len krôčik k významu, ktorý sa najčastejšie skloňuje v dnešnej dobe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.