STARÁ ĽUBOVŇA. Vlani v apríli prepadol 48-ročný Marián L. so zbraňou v ruke a s kuklou na hlave manželov v ich rodinnom dome v Starej Ľubovni.
Manželia, ktorých spútal a prinútil ležať na zemi, mu z obavy o život vydali z trezoru 30-tisíc eur.
Polícia obvinila Mariána L. z lúpeže a porušovania domovej slobody a posadila ho do vyšetrovacej väzby.
Lupič sa dostal na slobodu
Presne 10. marca 2014 uplynula obvinenému mužovi predĺžená vyšetrovacia väzba.
Sudca Okresného súdu v Starej Ľubovni predložil Krajskému súdu v Prešove spis na rozhodnutie o ďalšej väzbe o deň neskôr.
Premeškanie termínu zo strany sudcu objasnil Michal Drimák, hovorca súdov v Prešovskom kraji.
„V zmysle Trestného poriadku nepredložil nadriadenému súdu (Krajský súd Prešov – pozn. red.) spis na rozhodnutie o väzbe najneskôr päť pracovných dní pred uplynutím predĺženej lehoty väzby, pričom nadriadený súd by rozhodol do uplynutia tejto lehoty.“
Krajský súd tak musel obvineného prepustiť na slobodu.
Sudca ide do dôchodku
Krajský súd zvažoval disciplinárne konanie voči sudcovi, ktorý sa dopustil chyby. To však už nie je aktuálne.
„Predsedníčke Krajského súdu bolo zo strany vedenia Okresného súdu Stará Ľubovňa zaslané oznámenie sudcu, v ktorom uvádza, že sa rozhodol požiadať o predčasný starobný dôchodok,“ povedal M. Drimák.
Dodal, že prípadné disciplinárne stíhanie tak stráca na opodstatnenosti.
„Senát okresného súdu vylúčil namietaného sudcu z prejednávania tejto trestnej veci a táto vec bola pridelená inému sudcovi,“ dodal hovorca súdov na margo prípadu ozbrojenej lúpeže.
Disciplinárne konanie nebude
Pre odchod sudcu do predčasného starobného dôchodku disciplinárne konanie nebude.
Zaujímalo nás, či je v poriadku, že v takýchto prípadoch, keď sa sudca vzdá funkcie, býva disciplinárne konanie zastavené.
Tým pádom v prípade pochybenia sa sudca vyhne zodpovednosti, alebo na strane druhej nemôže v prípade, že chybu neurobil, očistiť svoje meno.
Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová v tejto súvislosti uviedla: „Disciplinárny senát má právomoc posudzovať len konanie sudcov, ak sa niekto vzdá funkcie sudcu, tak prestáva byť sudcom.“
Podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko by zastavenie disciplinárneho konania „bolo v poriadku, keby jediným možným postihom bolo zbavenie funkcie sudcu (čiže by už nemohol súdiť). Ak sú v hre ďalšie možné postihy (napríklad finančné), nezdá sa mi správne, že sa im dá takto jednoducho vyhnúť.“
Ako môžu trestať:
Podľa Zákona o sudcoch a prísediacich č. 385/2000 môže disciplinárny senát uložiť viaceré druhy disciplinárnych opatrení. Uvádzame len niektoré z nich:
Za disciplinárne previnenie:- napomenutie,
- zníženie funkčného platu až o 30 % na obdobie najviac troch mesiacov, prípadne najviac šiestich mesiacov,
- odvolanie z funkcie predsedu súdu alebo podpredsedu súdu
- napomenutie,
- pokutu
- zákaz činnosti
- prepadnutie veci
- preloženie sudcu na súd nižšieho stupňa,
- zníženie funkčného platu o 50 % až 70 % na obdobie troch mesiacov až jedného roka,
- odvolanie z funkcie predsedu súdu alebo podpredsedu súdu
red
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.