KEŽMAROK. V Kežmarku dnes rokoval krízový štáb mesta, ktorý rozhodoval o ďalšom postupe pri odstraňovaní následkov mimoriadnej situácie v kežmarských kasárňach, kde došlo v piatok k úniku ropných látok.
„Cez víkend sa priestor monitoroval. Hasiči tam sypali Vapex, pomocou ktorého odstraňovali ropné produkty,“ uviedol primátor Kežmarku Igor Šajtlava.
Mimoriadna situácia trvá
Od piatku popoludnia je v Kežmarku vyhlásená mimoriadna situácia. „Je predpoklad, vzhľadom k veľkej kontaminácii pôdy, že sa budú musieť dať sondy, ktoré zistia, do akej hĺbky a šírky je pôda zamorená,“ dodal primátor.
Mimoriadna situácia bude podľa primátora pretrvávať až do odstránenia kontaminovanej pôdy.
Mesto zatiaľ nevie, v akom rozsahu je kontaminovaná pôda v areáli kasární.
Hoci nádrže, v ktorých sa v minulosti skladoval vykurovací olej, boli odstránené už asi pred 15 rokmi, k úniku oleja mohlo dôjsť nielen pri ich odstraňovaní, ale už oveľa skôr, počas samotnej prevádzky kotolne na vykurovacie oleje.
„Je predpoklad, že k úniku mohlo dôjsť pri prečerpávaní alebo dopĺňaní týchto nádob, pri vyberaní nádrží alebo niečo mohlo ostať v potrubiach,“ povedal primátor.
Podľa neho je predčasné obviňovať z úniku ropných látok firmu, ktorá odstraňovala nádrže.
Kežmarskí hasiči už v piatok umiestnili na miesto úniku v rieke Poprad sorpčné rukávy a postupne počas celého víkendu zbierali ropné zvyšky z rieky.
Podľa riaditeľa Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Kežmarku Eduarda Kolodzeja, dnes už hasiči neregistrovali únik ropných látok do rieky Poprad.
Mohlo to byť spôsobené aj zvýšeným stavom hladiny rieky Poprad.
Pohľad do jamy plnej uniknutých ropných látok v objekte bývalých kasární v Kežmarku. Foto: TASR/Oliver Ondráš.
Vyšetrovanie zatiaľ nemá výsledky
Podľa enviromentálnej konzultantky Zdeny Matejovej zatiaľ nie sú známe výsledky doterajšieho vyšetrovania Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
„Nepoznáme rozsah ani mieru znečistenia. Bude potrebné vybudovať monitorovacie objekty, na základe ktorých sa zistí, v akom rozsahu je to znečistenie,“ uviedla Matejová.
Na zistenie rozsahu úniku ropných látok bude podľa nej postačovať päť až šesť sond, ktoré zistia rozsah znečistenie podzemnej vody a zeminy. Výsledky monitoringu by mohli byť známe do dvoch až troch týždňov.
Všetko však bude závisieť od rozhodnutia inšpekcie životného prostredia, ktoré môže určiť postup, akým sa bude riešiť celá mimoriadna situácia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.