POPRAD. ,,Prechádzku“ treťohorným pralesom pripravilo pre svojich návštevníkov v týchto dňoch Podtatranské múzeum v Poprade.
"Návštevníci tu majú „jedinečnú možnosť spoznávať mladotreťohorné rastlinstvo, ktoré bujnelo v močiaroch, na brehoch riek a jazier, či v lesoch na území Slovenska pred 13 až 14 miliónmi rokov,“ uviedla riaditeľka Podtatranského múzea v Poprade Magdaléna Bekessová.
Na výstave „Kamenný herbár“ je prezentovaných okolo 140 unikátnych exponátov nahosemenných, krytosemenných i výtrusných rastlín zalisovaných priamo v kameni v podobe listov, plodov, vetvičiek, ale aj fosilizovaných kmeňov a konárov drevín.
Medzi vzácnymi skamenelinami určite zaujme vyslovene tropická flóra, napríklad škoricovník, hruškovec, ebenovník, lotos, ambrovník, ktorej nástupcovia sa dnes prirodzene vyskytujú v celkom iných zemepisných šírkach.
Múzeum pripravilo aj tvorivé dielne
Výstava zároveň poskytne príležitosť porovnania neogénnych rastlín a ich dnešných príbuzných druhov prostredníctvom vylisovaných listov a plodov súčasníkov.
Výber prezentovaných paleobotanických nálezov adekvátne dopĺňa panelová časť. Tá obsahuje okrem textových informácií aj obrazové rekonštrukcie treťohornej krajiny.
Výstava Kamenný herbár je určená nielen odborníkom z oblasti botaniky, paleobotaniky a klimatológie, ale aj širokej verejnosti. Návštevníkom umožní poznávať druhovú pestrosť mladotreťohornej vegetácie a rozmanitosť rastlinných spoločenstiev, ktoré sa stali základom ložísk hnedého uhlia.
V rámci výstavy Kamenný herbár pripravilo Podtatranské múzeum aj tvorivé dielne.
Výstava potrvá v múzeu do 27. apríla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.