Časť peňazí, ktoré vyberie obec Hrabušice na vstupnom do Národného parku Slovenský raj, pôjde na kontrolu technických zariadení v národnom parku. Služby monitoringu poskytnú ochranári.
HRABUŠICE. Z poplatku, ktorý vyberie obec za použitie technických zariadení, pôjde na tieto služby päť percent.
Ochranári budú v katastrálnom území obce už počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny pravidelne kontrolovať stav technických zariadení.
Štátna ochrana prírody bude pomáhať aj pri odstraňovaní nedostatkov na turistických chodníkoch, značeniach a podobne.
Kontrola v teréne
Podľa starostky Hrabušíc Janky Skokanovej (KDH) je spolupráca obcí v katastri národného parku, ochranárov aj Horskej záchrannej služby veľmi dôležitá.
„Štátna ochrana prírody nám bude za tieto peniaze robiť monitoring sprístupňovacích zariadení. Ako prvá nás bude informovať o tom, kde je to v poriadku a kde sú nejaké nedostatky. Na základe týchto informácií budeme vedieť, kde čo treba opraviť, urobiť.“
Momentálne sa pripravuje zmluva o spolupráci medzi obcou a Štátnou ochranou prírody. Peniazmi prispeje aj Mikroregión Slovenský raj - sever.
„Všetci zúčastnení členovia mikroregiónu podporili myšlienku spolupráce. Mikroregión dá na projekt tisíc eur,“ informovala J. Skokanová, predsedníčka mikroregiónu.
Aj členské z mikroregiónu putuje na opravy a údržbu technických zariadení v národnom parku.
Finančne náročné opravy
Podľa riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Tomáša Dražila pôjde o službu, ktorú poskytnú ochranári obci Hrabušice.
„Veríme, že to bude začiatok dlhodobej spolupráce nielen s obcou Hrabušice, ale aj ostatnými obcami prostredníctvom mikroregiónu. Keďže sa v teréne pohybujeme pravidelne, nemáme problém zisťovať aktuálny stav technických zariadení v národnom parku a informovať obec o prípadných nedostatkoch. Na druhej strane kvalitnejšie zariadenia pomôžu prilákať aj viac turistov,“ uviedol T. Dražil.
V súčasnosti sa poplatky za použitie technických zariadení vyberajú na siedmich miestach v rámci Slovenského raja. Vstupné je príjmom obcí a financujú z neho práve opravy technických zariadení v národnom parku. Hrabušice sú v tomto smere pilotnou obcou, ktorá vyčlení časť z príjmu na vstupnom.
„Napriek tomu, že sa môže zdať, že príjem zo vstupného je vysoký, si nikto neuvedomuje, že oprava či nové technické zariadenia stoja pomerne dosť peňazí. Časti zariadení musia byť do nedostupného terénu napríklad privezené vrtuľníkom, čo je dosť finančne náročné. Práve výber zo vstupného slúži na opravy a ich údržbu,“ doplnila J. Skokanová.
Opravu sprístupňovacích zariadení platia obce, v katastrim ktorých sa nachádza územie národného parku.
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka
Susedné obce zatiaľ uvažujú
S otázkou, či aj iné obce neuvažujú o vyčlenení časť peňazí na monitoring, sme oslovili starostku Spišských Tomášoviec Zuzanu Nebusovú (nez.).
„Obec v súčasnosti spláca niekoľko splátkových kalendárov. Finančná situácia momentálne nie je dobrá. Skôr teda asi nie. No touto možnosťou sa však budeme zaoberať už na najbližšom rokovaní zastupiteľstva,“ uviedla Z. Nebusová.
„Momentálne by sa mal hľadať spôsob, ako podchytiť monitoring technických zariadení. Cez mikroregión boli vyčlenené nejaké finančné prostriedky. Opravy by sa mali financovať aj zo švajčiarskych fondov,“ doplnil starosta Smižian Michal Kotrady (nez.).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.