Niekoľko mesiacov už trvá kritická situácia v oblasti zdravotnej starostlivosti v Dobšinej a okolitých obciach v okrese Rožňava. S petíciou o okamžité pridelenie obvodného lekára, ktorú obyvatelia tohto regiónu adresovali Košickému samosprávnemu kraju (KSK), nepochodili.
DOBŠINÁ. Vyše 1 200 ľudí prevažne z Dobšinej požiadalo ešte v októbri minulého roka KSK o urýchlené riešenie zdravotnej starostlivosti v meste pridelením obvodného lekára. Petíciu podpísali aj občania z blízkych samospráv z Vyšnej Slanej, Rejdovej, Vlachova, Gočova, Dediniek a Stratenej.
Bez oddychu
V minulosti pôsobili v Dobšinej traja lekári, od vlaňajšieho leta tu ordinuje jediná lekárka pre dospelých Mária Očkaiková.
„Tento stav pretrváva od júla 2013. Denne mám v priemere okolo 80 pacientov. Popri ordinačných hodinách mám služby aj v rajóne,“ sťažuje sa M. Očkaiková.
V súčasnosti jej už pacientov nepribúda. Pacienti sa postupne rozdelili medzi dvoch všeobecných lekárov v Nižnej Slanej, ďalší chodievajú na vyšetrenie k rožňavským lekárom.
Na otázku, ako hodnotí celú situáciu, len pokrčí plecami: „Neviem, čo je to dovolenka. Snažím sa, robím, ako najlepšie viem.“
Ponúkajú benefity
Primátor Karol Horník (Smer – SD) nie je s týmto stavom spokojný.
„Každý občan hodnotí záporne, že tento obvod už nie je dlhodobo obsadený. Uvedomujeme si, že lekárov v spoločnosti je málo. Momentálne k nám nedokážeme dotiahnuť lekára aj napriek tomu, že ponúkame benefity, či už vo forme služobného bytu a výhodách na nájomnom. O ďalších výhodách sme ochotní rokovať pri osobných stretnutiach,“ vyjadril sa primátor.
Predseda petičného výboru Ján Slovák tvrdí, že takáto akútna situácia ešte v Dobšinej nebola.
„Zdravotníctvo je tu na kritickej úrovni. Jedna všeobecná lekárka nemôže zvládnuť dlhodobo to množstvo pacientov, ktoré ju navštevuje,“ reaguje miestny.
Medializovaný problém
Podľa jeho slov ho odpoveď z odboru sociálnych vecí a zdravotníctva KSK na zorganizovanú petíciu neprekvapila.
„V liste bolo uvedené, že samosprávny kraj nemá zákonnú kompetenciu určovať poskytovateľom zdravotnej starostlivosti miesto prevádzky ich zdravotníckeho zariadenia. Je mi jasné, že petícia nemôže rozkázať lekárovi, aby sa dostavil do Dobšinej. Takýmto spôsobom sme aspoň zmedializovali celý problém, na základe ktorého by mohol niekto zareagovať na prázdne miesta,“ vysvetlil J. Slovák.
Možnosti a kompetencie župy
Lekár samosprávneho kraja v Košiciach Štefan Lipčák v odpovedi ďalej uviedol, že KSK ešte v auguste minulého roka zverejnil na svojom webovom sídle informáciu o potrebe všeobecného lekára pre dospelých v Dobšinej.
„Záujem neprejavil žiaden všeobecný lekár pre dospelých. Predstaviteľom samosprávy boli vysvetlené možnosti a kompetencie župy pri riešení tejto situácie,“ upresnil Š. Lipčák.
Názor
Slovenská lekárska komora vidí problémy už roky
Slovenská lekárska komora (SLK) v súvislosti s chýbajúcimi a prestarnutými lekármi v menej lukratívnych oblastiach Slovenska vidí riešenie vo vzájomnej spolupráci zainteresovaných orgánov.
„Problematika generačnej výmeny lekárov má svoju históriu a SLK už roky poukazovala na potrebu ju perspektívne riešiť. Naviac nám množstvo mladých lekárov odišlo do zahraničia a dodnes sa neurobili opatrenia na zvládnutie tohto problému. SLK v minulosti mala rozhodovacie kompetencie aj pri tvorbe siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a tým mnohé problémy vedela riešiť. No v roku 2005 jej boli viaceré kompetencie odobraté a dnes už pomaly všetko tzv. riešia zdravotné poisťovne hlavne cez financie. Komplexné riešenie vyžaduje spoluprácu VÚC, ministerstva zdravotníctva a SLK s perspektívou minimálne 20 rokov, lebo časté zmeny vládnucich garnitúr rôznych politických smerov a programov nezabezpečia efektívne riešenie týchto problémov,“ vyjadril sa poradca SLK Vladimír Balogh.
ešl
Autor: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.