VYSOKÉ TATRY. Bobrom sa pod Tatrami darí. Podľa vedenia Správy Tatranského národného parku (TANAP) tomu nasvedčujú nové lokality v regióne, kde sa tento náš najväčší hlodavec a chránený živočích vyskytuje.
"Bobor bol na Slovensku v polovici 19. storočia považovaný za vyhynutý druh. Prvé správy o návrate bobra do slovenskej prírody boli z povodia Dunaja a Moravy. Z Rakúska sa začal šíriť po úspešnom vypustení jedincov zo Škandinávie," objasnil riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko.
Druhá vetva jeho rozšírenia na Slovensko je z Poľska, hlavne po povodí riek Dunajec a Poprad.
Prekračuje aj pohoria, respektíve rozvodia Baltského a Čierneho mora, o čom podľa Majka svedčí aj výskyt bobra na Orave a východnom Slovensku.
"V roku 2013 pracovníci Správy TANAPu zaznamenali dve nové lokality v oblasti Lopušnej doliny, čo už je na skok do povodia Váhu a zároveň Liptova," zdôraznil Majko.
Návštevníci prírody môžu častejšie pozorovať pobytové stopy, ohryzy, hrady a hrádze po brehoch riek, potokov a vodných plôch.
Bobor je nočný živočích, prísny vegetarián dosahujúci s chvostom až 135 centimetrov a hmotnosť do 30 kilogramov.
"Bobor bude a vlastne už je spestrením našej krásnej podtatranskej prírody, ako aj indikátor čistoty vôd," uzavrel Majko.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.