Bývalého starostu obce Stráne pod Tatrami odsúdil kežmarský súd za úmyselný podvod. Z funkcie však pre zdravotné problémy odstúpil ešte pred zánikom mandátu. Poslanec figurujúci v kauze podvodu, ktorý bol rovnako odsúdený, zastupuje obyvateľov podtatranskej obce i naďalej.
STRÁNE POD TATRAMI. V júli 2012 sme informovali, že vtedajší starosta obce Stráne pod Tatrami (okres Kežmarok) Gustáv Bačo (Most-Híd) čelí spoločne s obecným poslancom Jánom Oračkom obvineniu z pokusu o podvod.
Dôvodom bolo vystavenia falošného potvrdenia. V tom čase bol starosta práceneschopný a na úrade ho zastupoval poslanec Oračko.
Vyhoveli neplatičovi
Obyvateľovi obce Mariánovi B. dopriali mesačný príspevok na bývanie vo výške 21 eur, keď obaja podpísali potvrdenie, že má uhradené náklady na bývanie za predchádzajúcich šesť mesiacov. Ten ale patril medzi neplatičov.
Na základe potvrdeného dokladu Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR ) v Kežmarku vyplácal obyvateľovi miestnej osady dávku v hmotnej núdzi vrátane príspevku na bývanie.
Napokon ÚPSVaR Kežmarok podal podnet na klienta pre podozrenie zo spáchania subvenčného podvodu. Marián B. takto dosiahol neoprávnené priznanie príspevku na bývanie spolu s dávkou v hmotnej núdzi, spolu vo výške 89,20 eura. Tento príspevok by poberal šesť mesiacov, čím štátu hrozila šeplatkoda vo výške 535,20 eura.
Starosta s poslancom zvaľovali vinu jeden na druhého, starosta dokonca spomínal nátlak zo strany osadníkov.
Oboch predstaviteľov samosprávy odsúdili
„Polícia ukončila vyšetrovanie v roku 2012 návrhom na podanie obžaloby voči trom obvineným za subvenčný podvod,“ uviedol krajský policajný hovorca z Prešova Daniel Džobanik.
Prípad putoval na kežmarský súd. „Okresný súd Kežmarok uložil obžalovanému Gustávovi B. rozsudkom z 29. apríla 2013 pre pomoc k prečinu subvenčného podvodu v štádiu pokusu trest odňatia slobody v trvaní 8 mesiacov,“ uviedol hovorca Krajského súdu Prešov Michal Drimák.
Ako doplnil, výkon tohto trestu mu bol podmienečne odložený na skúšobnú dobu v trvaní 12 mesiacov. Právoplatnosť nadobudol ešte v deň rozsudku na základe schválenej dohody o vine a treste.
Obaja prišli o mandát
Rovnaký trest dostal aj obecný poslanec, ktorý svoj rozsudok spoznal na konci augusta minulého roka. „Výrok o škode nebol súčasťou týchto rozhodnutí. V oboch prípadoch ide o odsúdenie pre úmyselný trestný čin,“ uzavrel Drimák.
Obaja previnilci mali povinnosť oznámiť túto skutočnosť obci a mandáty vo verejných funkciách im dňom nadobudnutia právoplatnosti skončili, čo potvrdil aj hovorca prešovského krajského súdu.
Starosta je nový, poslanec zostal
Gustáv Bačo na rozhodnutie kežmarského súdu nečakal a z postu sám odstúpil – zo zdravotných dôvodov.
Predchádzajúca trestná činnosť uhcádzačov o funkciu starostu či primátora nie je podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) prekážkou pre kandidovanie v najbližších doplňujúcich voľbách.
Bezúhonnosť ako podmienka pre kandidátov na funkciu starostu či primátora totiž nie je zakotvená v našej legislatíve.
Aj právoplatne odsúdený starosta môže opäť kandidovať vo voľbách. Toto ale nebol prípad odsúdeného starostu zo Strání pod Tatrami.
V doplňujúcich komunálnych voľbách v marci 2013 sa o post starostu obce Stráne pod Tatrami uchádzalo až päť kandidátov - Kamil Bačo (ĽS-HZDS), Ján Badžo (nezávislý), Stanislav Čajka (SDKÚ-DS), Stanislav Polhoš (Smer-SD) a Rastislav Sloveňák (Nová väčšina).
Z vyše 800 oprávnených voličov získal Ján Badžo (nez.) až 329 hlasov, čím sa stal novým starostom podtatranskej obce.
Na obci sa sám neudal
V obecnom zastupiteľstve však i naďalej figuruje poslanec Ján Oračko. „Áno, som obecným poslancom,“ potvrdil nám v telefóne.
Podľa vlastných slov rozsudok kežmarského súdu dostal a mal ho doručiť na Obvodný úrad Kežmarok.
Svoje odsúdenie za úmyselný trestný čin mal ale písomne oznámiť svojej obci, ktorá ho mala zbaviť mandátu a vypísať doplnkové komunálne voľby na post obecného poslanca.
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko hovorí, že poslanec sa má v takom prípade samoudať.
„Zároveň ale nič nebráni obci, ak takúto neoverenú informáciu má, aby si ju overila, napríklad telefonátom na príslušný súd,“ ozrejmil Rončák.
Aj podľa Rončáka mal mandát poslancovi zaniknút: „Ak ide o úmyselný trestný čin alebo aj neúmyselný, ale k odňatiu slobody dôjde bez podmienečného odkladu.“
Ako sme zistili na Obecnom úrade v Stráňach pod Tatrami, odsúdenie poslanca mali riešiť s príslušnými orgánmi štátnej správy. Výsledok je taký, že Ján Oračko naďalej pôsobí ako obecný poslanec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.