Najvýznamnejším počinom Oblastných reštaurátorských ateliérov v uplynulom roku bolo zreštaurovanie oltárneho nadstavca hlavného oltára v chráme sv. Jakuba v Levoči. Vlani reštaurátori obnovili pamiatky v celkovom objeme viac ako 330-tisíc eur.
LEVOČA. V rámci východného Slovenska išlo vlani na obnovu pamiatok 117 232 eur.
Ako informoval vedúci Oblastných reštaurátorských ateliérov (ORA) v Levoči Ivan Tkáč, za najvýznamnejší počin roku 2013 pokladajú ukončenie prvej etapy reštaurovania hlavného oltára Majstra Pavla v chráme sv. Jakuba. Celkové náklady na prvú etapu, realizovanú počas viacerých rokov, predstavovali 123–tisíc eur.
Obnova bude pokračovať aj v tomto roku. Náklady na druhú etapu reštaurovania vyčíslili na približne 176-tisíc eur.
Obnovu hlavnej časti oltára bude financovať Messerschmittova nadácia. Rímskokatolícky farský úrad v Levoči bude financovať lešenie a rôzne obslužné práce súvisiace s obnovou oltára.
Levočským reštaurátorom sa vlani podarilo ukončiť komplexné reštaurátorské práce na bočnom oltári sv. Štefana Prvomučeníka v kostole Nájdenia sv. Kríža v obci Hraň v Trebišovskom okrese.
„Zaujímavosťou tohto kostola sú diela zhotovené známym levočským rezbárom Dionýzom Reismayerom, ktoré sa vyskytujú skôr v oblasti Spiša,“ uviedol I. Tkáč.
Zrekonštruovali lavice napadnuté drevomorkou
Zachrániť kus histórie sa reštaurátorom podarilo aj v prípade kostolných lavíc v kostole sv. Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch.
„Súbory lavíc boli napadnuté drevomorkou. Niektoré museli byť aj spálené, aby nedošlo k nakazeniu ostatných. Podarilo sa nám zachrániť jeden súbor lavíc, ktoré sme zreštaurovali. V súčasnosti sa nachádzajú ešte v našich ateliéroch, kde prebiehajú dokončovacie práce,“ vysvetlil vedúci ORA.
Záchranné práce na laviciach si vyžiadali viac ako 11 500 eur.
Zachraňovali aj zatápaný kostolík
Kostol Zjavenia Pána v Kline nad Bodrogom v okrese Trebišov je najnižšie postavenou cirkevnou stavbou na Slovensku, leží v nadmorskej výške 98 metrov.
Umiestnenie kostola na brehu Bodrogu a časté záplavy spôsobujú, že stavba je zaplavovaná niekedy až do výšky dvoch metrov.
„Reštaurátorské práce prebiehali v interiéri svätyne kostola, išlo o exteriérové a interiérové omietky s fragmentmi nástenných malieb,“ upresnil I. Tkáč.
Súsošie Kalvárie z Baziliky sv. Kríža v Kežmarku, patronátne lavice z kostola sv. Juraja v Spišskej Sobote i nástenné maľby v interiéri kostola Narodenia Panny Márie v Nižnom Slavkove, aj tieto pamiatky v Prešovskom kraji prešli vlani rukami levočských reštaurátorov.
Maľba sv. Krištofa v nižnoslavkovskom kostole je rozsahom i veľkosťou unikátna v tejto oblasti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.