STARÁ ĽUBOVŇA. Na takýto teplý január si spomenie len málokto.
„V prvých 14 dňoch januára nového roka bol mráz iba počas polovice dní. Od 4. až do 10. januára 2014 v Plavči vôbec nemrzlo,“ informoval meteorológ Pavol Faško.
„Najchladnejšia zima bola za sledované obdobie v roku 1962. Priemerná teplota vzduchu za tri zimné mesiace bola až mínus 9,5° C.“ Najteplejšia zima bola naprelome rokov 2006/2007, keď priemerné teploty vystúpili iba na 0,3° C.
Aj Milan Malast, vedúci oddelenia energetiky z firmy Slobyterm, s. r. o., ktorá dodáva teplo aj pre obyvateľov Starej Ľubovne, si myslí, že táto zima je menej štandardná.
„V roku 2013 bola v Starej Ľubovni priemerná ročná teplota počas vykurovacieho obdobia 4,6° C. Rok predtým bola priemerná ročná teplota 4,0° C. Ročné teploty boli približne rovnaké. Ale, keď porovnávame priemerné teploty za december 2012 s decembrom 2013, rozdiel je markantnejší,“ vysvetlil Malast.
V decembri 2012 namerali -4,1° C, tento rok to bolo -0,3° C. „Trend z decembra pokračuje aj v januári 2014. Podobné priemerné vonkajšie teploty v decembri boli aj v roku 2006, 2008 a 2011,“ uviedol Malast.
Dodávka tepla klesla
„Pokles celkovej spotreby tepla v roku 2013 oproti roku 2012 je približne o 2300 GJ, 639 MWh. Predstavuje to pokles o 3 percentá z celkovej dodávky tepla,“ informoval Malast.
Podľa jeho slov teplo je tovar, ktorého dodávka priamo závisí od vonkajšej teploty. „V roku 2013 sa takmer vo všetkých bytových a nebytových objektoch, ktorým zabezpečujeme dodávku tepla, znížila spotreba v porovnaní s rokom 2012. To znamená, že naši odberatelia a koneční spotrebitelia tepelnej energie budú mať aj nižšie náklady,“ povedal Malast.
Závisí to od spotrebiteľov
Tento trend sa nedá zovšeobecniť na každý byt, pretože dodávka tepla je v jednotlivých bytoch meraná pomerovými rozdeľovačmi vykurovacích nákladov alebo priamo meračmi tepla.
„Náklady závisia aj od individuálnej spotreby jednotlivých vlastníkov bytov. Navyše aj fakturovaná jednotková cena tepelnej energie bude nižšia oproti schválenej cene, pretože naša spoločnosť zabezpečila dodávku zemného plynu s nižšou jednotkovou cenou,“ uviedol Malast.
Nižším tržbám sa teda tento rok nevyhnú. „Naša spoločnosť bude mať za rok 2013 nižšie tržby za dodávku tepla, ale zároveň bude mať aj nižšie náklady za spotrebu zemného plynu, z ktorého teplo vyrábame, o približne 70–tisíc eur,“ zdôraznil vedúci oddelenia energetiky.
Ľudia sa boja, že zima ešte príde
Obyvatelia Starej Ľubovne sa tešia, že môžu čakať nižšie účty za teplo.
Anna Pjurová je rada, že v dome ušetrí na dreve. Radosť jej robí aj to, že nemusí vstávať skoro ráno.
„Vyhovuje nám, že nemusíme toľko kúriť. Používame síce svoje palivo, ale aj tu ušetríme. Dobré je aj to, že prídeme domov, zakúrime okolo štvrtej poobede a je teplo. Keď bola väčšia zima, museli sme vstávať aj nadránom a prikladať, aby sme mali teplo.“
Iní si myslia, že čas na uzatváranie účtov ešte neprišiel. Pravá zima na severnom Spiši ešte určite príde.
„Uvidíme, čo bude. Zima sa ešte neskončila. Čakáme, že príde ešte niečo iné. A že sa ešte oteplí na našich účtoch,“ zasmial sa Ján Dulák.
Kostolníkovi Jánovi Výrostkovi zo Starej Ľubovne zimné čaro chýba. „Teraz ušetríme, len aby neprišiel február, marec a sneh. Ale bez neho to tu nevyzerá ako zima, skôr ako babie leto.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.