Poplatok za komunálny odpad v Starej Ľubovni od nového roka nezvýšia. Proti zámeru radnice hlasovali pravicoví poslanci.
STARÁ ĽUBOVŇA. V tomto roku bol v meste poplatok za komunálny odpad na osobu necelých pätnásť eur. Radnica ho chcela zvýšiť na 16,42 eura.
Ako dôvod zvýšenia poplatkov radnica uviedla každoročné doplácanie zo svojho rozpočtu na služby spojené so zberom, prepravou a zneškodňovaním komunálneho odpadu. V budúcom roku to má byť podľa mesta až stotisíc eur.
Primátor Michal Biganič (nez., v súčasnosti Smer) povedal, že zvýšenie poplatku od obyvateľov je potrebné na vytváranie finančnej rezervy na budovanie novej časti skládky.
„Bolo by populárne a pekné nezvyšovať poplatok. Ale uvedomme si, že potrebujeme nájsť peniaze na novú kazetu pre skládku.“
Pripomenul, že poplatok mesto nezvyšovalo od roku 2008.
Poslanec Tomko: Na skládku máme iné poplatky
Dôvody zvyšovania sa nepozdávali poslancovi Ľubošovi Tomkovi (nom. KDH).
„Poplatok za komunálny odpad nie je určený na vytváranie rezervy na novú časť skládky. Na to má slúžiť poplatok za dovážanie odpadu, ako aj vlastná hospodárska činnosť mestskej firmy Ekos, ktorá to celé obhospodaruje,“ povedal.
Podľa exprimátora a súčasného poslanca Valenta Jaržembovského (nom. SDĽ) zdroje na novú časť skládky sa odkladajú automaticky zo zákona.
„Ak by sme mali problémy s rezervou, sú tu možnosti úverových zdrojov. Podobne sme to robili aj v minulosti,“ poznamenal.
Množstvo neplatičov je v Podsadku
Poslanec Ľ. Tomko tiež poukázal na ďalšie rezervy, na ktoré by mali v meste prihliadať.
„Máme veľký výpadok pri vyberaní poplatku u skupiny neplatičov. Napríklad v Podsadku je to asi 70-tisíc eur s tým, že je tam zarátaná aj daň z nehnuteľností. Z celkovej sumy však tvorí prevažnú časť aj tak poplatok za odpad. Navrhujem preto zefektívniť činnosť vymáhania daňových pohľadávok,“ poznamenal.
V súvislosti s odpadom tiež uviedol príklad, ktorý sa týka Podsadku, kde žije veľká časť neplatičov a neprispôsobivých občanov.
„Za zneškodnenie komunálneho odpadu sme v Podsadku vystavili v septembri faktúru vo výške 4 305 eur,“ povedal.
Podľa V. Jaržembovského, problém s neplatičmi nie je jednoduchou záležitosťou. „Je to problém Slovenska. Obávam sa, že tu nie je riešenie.“
Platí starý poplatok
Hlasovanie o výške poplatku sa na minulotýždňovom zastupiteľstve konalo dvakrát. Ľ. Tomko najprv navrhol nechať poplatok po starom, ako určuje mestské nariadenie. Pravicoví poslanci síce zaňho hlasovali, ale strana Smer návrh nepodporila.
Následne sa hlasovalo o pôvodnom návrhu, v ktorom mal ísť poplatok hore. Ten zas nepodporila pravica. Ani jeden návrh neprešiel, poplatok za komunálny odpad tak ostal na výške 14,96 eura ročne.
Hoci išlo len o zmenu Všeobecne záväzného nariadenia mesta (VZN), na jej prijatie boli nutné hlasy trojpätinovej väčšiny poslancov, čo sa ani v jednom prípade pri hlasovaní nestalo.
„Výklad ministerstva vnútra je taký, že hoci ide len o zmenu VZN, na jej platnosť je vždy potrebná trojpätinová väčšina,“ povedal nám Ivan Rončák, odborník na verejnú správu z Transparency International Slovensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.