Cieľom bolo odhaliť nelegálne pálenie ovocia.
GEMER. Slovenské pálenice, hlavne na juhu Slovenska, sa sťažujú. V Maďarsku totiž zrušili spotrebnú daň, na Slovensku však nie.
Pálenie ovocia u južných susedov vyjde preto lacnejšie. Okrem toho na Slovensku pôsobia čierne pálenice.
Prevádzkovatelia slovenských páleníc tvrdia, že problémy im spôsobuje slovenská spotrebná daň.
Ako uviedol podpredseda Združenia pestovateľských páleníc SR Pavel Lechmann, pre tieto skutočnosti Slováci cestujú do Maďarska.
Okrem toho na Slovensku podľa ich zistení máme tisícky čiernych páleníc. „Robili sme anonymný prieskum. Zistili sme, že na Slovensku je asi 40-tisíc takýchto nelegálnych prevádzok,“ povedal P. Lechmann.
Oproti tomu legálnych páleníc je na Slovensku len 140.
Pálenčiarska turistika
Ďalším problémom pre slovenských podnikateľov v tejto oblasti je odliv zákazníkov do Maďarska. Problémy majú hlavne prevádzky na Gemeri a v ostatných častiach južného Slovenska.
Napríklad Fedor Prihradsky z Gemerskej Hôrky tvrdí, že po tom, ako Maďari zrušili spotrebnú daň, klesol mu počet zákazníkov o viac ako polovicu.
V dobrých časoch mal vyše sedemsto ľudí počas sezóny, ktorí k nemu priviezli ovocie na pálenie.
Colníci síce vykonávajú kontroly, hlavne na juhu Slovenska, ale márne. Zo 163 kontrol nezistili žiadne porušenie predpisov.
„Slováci z pohraničia však chodievajú do Maďarska. Majú tam príbuzných, známych, ovládajú reč,“ tvrdí P. Lechmann.
Jeho kolega z Gemera F. Prihradsky ho dopĺňa, že v regióne prekvitá pálenčiarska turistika.
Podľa legislatívy Európskej únie môžu doma dopestované ovocie ľudia páliť len v tej krajine, v ktorej žijú a ktorej štátnymi občanmi sú.
Slováci však cestujú do Maďarska k známym a príbuzným a s ich maďarskými dokladmi dávajú páliť ovocie v tamojších páleniciach. Pri prípadnej colnej kontrole na Slovensku tvrdia, že je to dar z Maďarska.
Hoci colníci spolupracujú aj na medzinárodnej úrovni, všetko je v tomto prípade márne.
Maďar, na ktorého doklady sa slovenské ovocie u neho v krajine pálilo, má totiž aj oficiálny doklad.
Musia mať potvrdenie
„V prípade, že zamestnanci colného úradu zistia u osoby lieh, ktorého pôvod alebo spôsob nadobudnutia nebude vedieť preukázať, tento lieh jej zabezpečia. Takáto osoba je povinná zaplatiť spotrebnú daň zo zabezpečeného množstva liehu a môže jej byť uložená pokuta minimálne vo výške 1 659,69 eur,“ opísala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, ako postupujú v praxi.
Dokladom, preukazujúcim legálne nadobudnutie liehu v pálenici na území Slovenskej republiky, je vyskladňovací list.
„V prípade, že by v Slovenskej republike ktokoľvek vyrobil lieh mimo legálnych liehovarníckych závodov, mohol by naplniť skutkovú podstatu trestného činu,“ dodala P. Macíková. Hrozí mu potom trest odňatia slobody až na dva roky.
Podobná je aj situácia, ak Slováci privezú pálený alkohol z ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie, teda aj z Maďarska.
„Osoba, ktorá má tento lieh v držbe, musí vedieť pri kontrole k dostatočnej spokojnosti colných úradov vedieť preukázať, napríklad dokladom, pôvod a spôsob nadobudnutia tohto liehu,“ dodala P. Macíková.
Čo sa týka spotrebnej dane, prevádzkovatelia slovenských páleníc zrejme márne dúfajú v jej zrušenie, ako je to v Maďarku.
Ministerstvo financií SR nám poskytlo stanovisko, z ktorého vyplýva, že ako členský štát Európskej únie musíme rešpektovať spoločnú smernicu o zosúladení daní pre alkohol.
Keďže Maďarsko tento predpis porušilo, Európska komisia podala na Európsky súdny dvor žalobu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.