Peniaze na reštaurovanie najvyššieho gotického oltára na svete, ktorý sa nachádza v Chráme sv. Jakuba v Levoči, poskytnú Nemci.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
LEVOČA. Levočskí reštaurátori majú za sebou prvú etapu odborných prác. Počas Vianoc tu budú kňazi sväté omše slúžiť bez toho, aby na oltári bolo lešenie. V januári však opäť začnú reštaurátori pracovať, pôjde o druhú etapu.
Najprv oltár čistili od prachu
V levočskom chráme turisti obdivujú najviac hlavný oltár. Je najvyšším gotickým oltárom na svete. Jeho autorom je známy neskorogotický rezbár Majster Pavol z Levoče. Oltár meria 18 metrov a 62 centimetrov.
Reštaurátori pracovali na hornej časti oltára od decembra 2012 do dnešných dní.
„Pracovali sme na oltárnom nadstavci a sochárskej výzdobe,“ upresnil vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivan Tkáč.
Zaujímavosťou je, že odborníci museli najprv očistiť oltár aj za pomoci špeciálnych vysávačov a chemických prípravkov od storočného prachu.
Ako vysvetlil hlavný reštaurátor Juraj Maták, na oltári totiž vykonávali naši predchodcovia rôzne zásahy približne každých sto rokov.
„Neexistujú síce k tomu oficiálne záznamy, vychádzame iba z odborných prác zo začiatku päťdesiatych rokov minulého storočia, kedy tu pracovali bratia Kotrbovci,“ upresnil tento odborník.
Dá sa predpokladať, že aj vďaka súčasným odborným prácam bude oltár v dobrom stave ďalšie desaťročia.
Platia Nemci a cirkev
V prvých dňoch v budúcom roku sa reštaurátori posunú v rámci svojich prác na oltári nižšie. „Pôjde o oltárnu skriňu, sochársku výzdobu a tabuľové maľby,“ vysvetlil I. Tkáč, na čom konkrétne budú pracovať.
Potrebné peniaze plynuli do Levoče z Nemecka. Poskytla ich nadácia Messerschmitt.
„V prvej etape prác poskytli viac ako 42-tisíc eur. Miestny farský úrad zaplatil práce za viac ako 80-tisíc eur,“ opísal I. Tkáč.
Druhú etapu financuje nadácia sumou takmer 177-tisíc eur.
Nemecká nadácia neposkytuje peniaze na obnovu pamiatok na Spiši prvýkrát. V Levoči to bolo, napríklad, reštaurovanie súsošia sv. Juraja, ktoré sa tiež nachádza v Chráme sv. Jakuba v kaplnke. Za ich peniaze obnovili, okrem iného, aj rodinnú hrobku na miestnom evanjelickom cintoríne.
Juraja ukázali verejnosti
Spomínaná nadácia zvykne trvať na tom, aby diela reštaurované za ich peniaze boli prístupné verejnosti.
Napríklad, sv. Juraj bol v minulosti pred zrakmi verejnosti zamknutý.
„Ide o vzácne súsošie, okrem toho v kaplnke sa nachádza aj zlatý poklad. Aby sme toto dielo mohli ukázať návštevníkom, museli sme inštalovať bezpečnostnú mrežu,“ opísal levočský dekan František Dlugoš.
Najväčší gotický oltár však, zdá sa, ostane naďalej ohraničený červenou šnúrkou, ktorá určuje, pokiaľ môžu návštevníci zájsť. Správca tak robí z bezpečnostných dôvodov, pretože na oltári sa nachádzajú aj sochy vo výške pol metra, ktoré by mohol niekto ukradnúť.
„Niekedy k nám príde aj tristo turistov naraz a sprievodkyne sú štyri, nedá sa všetko ustrážiť,“ vysvetlil F. Dlugoš.
Ročne navštívi Chrám sv. Jakuba pol milióna ľudí. Ide o turistov ale aj domácich, ktorí sem prichádzajú na sväté omše.
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.