Letná sezóna priniesla pohraničnej obci zvýšený záujem turistov. Teplé počasie prispelo k zvýšeniu turistického záujmu, keď v obci prenocovalo zatiaľ o 200 turistov viac než v minulom roku.
ČERVENÝ KLÁŠTOR. Obec na rozhraní okresov Kežmarok a Stará Ľubovňa a neďaleko štátnych hraníc s Poľskom je známa predovšetkým vďaka kúpeľom, múzeu či pltníctvu.
„Rok 2013 bol v našej obci poznamenaný úsporou a dodržiavaním Memoranda o spolupráci obcí v Združení miest a obcí Slovenska a vládou. Uskutočnili sme len minimálne kapitálové výdavky zamerané na stavebné úpravy na obecnom majetku, aj to s cieľom zníženia spotreby energií. Išlo len o stavebné úpravy vedúce k zvýšeniu estetickej hodnoty obecného majetku,“ začal bilancovanie roku 2013 starosta Červeného Kláštora Štefan Džurný.
V tomto sa obci podarilo rozšíriť kamerový monitorovací systém o novú lokalitu – Kvašné lúky, kde vznikol systém na 24-hodinový monitoring multifunkčného ihriska.
Okrem multifunkčného ihriska obec monitoruje aj štart pltí. „Urobili sme tak predovšetkým pre nepriaznivý vývoj v rámci prevádzkovania pltníckych služieb. Tento projekt podporila aj Rada vlády SR pre prevenciu kriminality,“ povedal Džurný.
Spolupracovali s organizáciami
Obec v tomto roku spolupracovala s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Tatry – Spiš – Pieniny a podieľala sa aj na príprave propagačných materiálov.
„V zime sme v spolupráci so Združením regiónu Pienin a Zamaguria udržiavali bežecké trasy v Pieninách, čo malo priaznivý ohlas športovej a turistickej verejnosti,“ doplnil starosta Džurný.
„Pre cestovný ruch sme začali aj práce na zmenách a doplnkoch územného plánu obce. Chceme ho upraviť tak, aby v ňom boli zakomponované aj verejnoprospešné stavby pre zabezpečenie rozvoja cestovného ruchu a zvýšenia kvality života v obci,“ pokračoval.
Počet prenocovaných stúpol
Turizmus je pre obec stále dôležitou formou propagácie a príjmov. Bez prísteliek dokážu obecné ubytovacie kapacity poskytnúť nocľah pre 500 ľudí.
„A pri naplnenosti miestnych ubytovacích kapacít, aj pri vybratej dani za ubytovanie sme v porovnaní s minulým rokom zaznamenali mierny nárast, k čomu prispelo aj prajné počasie,“ skonštatoval starosta.
Sadzba dane za ubytovanie, ktorá plynie do obecnej kasy, je 50 centov za osobu na noc v ubytovacích zariadeniach a 40 centov za osobu na noc pre kempingy.
Podľa údajov prenocovalo v obci v roku 2012 približne 9 500 osôb, v tomto roku to je zatiaľ 9 700 turistov. Do obecnej kasy tak pribudlo v minulom roku 4 400 eur a v tomto roku zatiaľ o 100 eur viac.
Podmienky pre turistov chcú zlepšovať
„V ďalšom roku sa chceme zamerať na vypracovanie Štatútu kúpeľného miesta a požiadať Vládu SR o vydanie nariadenia o kúpeľnom mieste s cieľom obnoviť tradíciu kúpeľníctva v obci aj de iure. Lebo kúpele v obci sú už reálne obnovené. Taktiež chceme zachovať udržiavanie zimných bežeckých tratí v Pieninách,“ prezradil plány obce Džurný.
Plány obce však týmto končiť nebudú. „Spolu s OOCR Tatry – Spiš – Pieniny chceme spolupracovať na tvorbe videoklipu, propagujúceho krásy nášho Zamaguria, podtatranského a tatranského regiónu a tvorbe propagačných materiálov,“ povedal starosta.
Spoločne s krajskou organizáciou cestovného ruchu sa obec bude podieľať na projekte značenia kultúrnych a historických pamätihodností hnedými informačnými tabuľami.
„Budeme sa snažiť oživiť nábrežnú zeleň rieky Dunajec a projekčne pripraviť promenádny Chodník brata Cypriána, ktorý spojí kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka s historickým jadrom obce – Národnou kultúrnou pamiatkou Kláštor kartuziánov a kamaldulov,“ doplnil Džurný.
Veľké investície obce
Okrem podpory turizmu však nezabúdajú ani na ďalšie potrebné investičné akcie v obci.
Už v budúcom roku chcú urobiť najväčšie investičné akcie v rámci aktuálneho volebného obdobia.
„Pripravujeme výstavbu druhej čistiarne odpadových vôd v časti Červený Kláštor – Smerdžonka, ktorú chceme ukončiť ešte v nasledujúcom roku. Taktiež by sme chceli ukončiť výstavbu rozšírenia stokovej siete v lokalite Kvašné lúky, kde je stav životného prostredia kritický. Súčasná čistička odpadových vôd sa používa ako žumpa a už nevyhovuje. Tento zámer však bude závisieť od úspešnosti podaných projektov, keďže len peniaze z obecného rozpočtu nestačia na také rozsiahle investície,“ vysvetlil náročnosť projektov starosta Červeného Kláštora Džurný.
Okrem toho by sa rekonštrukcie mala dočkať aj úradovňa a kultúrny dom. V obci sa chcú naďalej zameriavať aj na zveľaďovaní obecného majetku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.