STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovnianske múzeum sprístupňuje hrad Ľubovňa aj nepočujúcim.
„Sprístupnenie hradu nepočujúcim spočíva vo využití moderných technológií umožňujúcich uloženie videozáznamu obsahujúceho prerozprávaný sprievodný text do posunkovej reči,“ informoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
Virtuálny záznam si návštevníci budú môcť stiahnuť pomocou aplikácie v mobilnom telefóne, ktorá umožňuje čítanie QR kódov.
Okrem tejto možnosti bude mať múzeum k dispozícii pre nepočujúcich návštevníkov bez potrebného technického zabezpečenia k dispozícii päť tabletov na bezplatné požičanie.
Do posunkovej reči tlmočili študenti
Úlohy tlmočníkov do posunkovej reči sa zhostili študenti Spojenej internátnej školy Pavla Sabadoša v Prešove pre nepočujúcich. Pod vedením pedagógov tlmočili do posunkovej reči odborné texty a v niektorých prípadoch vytvárali v posunkovej reči aj novotvary.
Prvá oficiálna prehliadka hradu Ľubovňa pre nepočujúcich sa uskutoční v pondelok 11. novembra. Zúčastnia sa na nej študenti zo Spojenej internátnej školy Pavla Sabadoša v Prešove pre nepočujúcich.
Výrobu virtuálnych sprievodných textov podporilo ministerstvo kultúry.
So sprístupňovaním svojich expozícií aj pre hendikepovaných začalo Ľubovnianske múzeum v roku 2011. Vtedy sprístupnilo pre nevidiacich a slabozrakých skanzen pod hradom.
V máji tohto roku múzeum sprístupnilo pre nevidiacich aj samotný hrad Ľubovňa. V rámci projektu pripravilo múzeum v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých, ako i ďalšími partnermi, popisné a sprievodné texty v Braillovom písme, vodiace línie a bronzovú maketu hradu Ľubovňa.
Podľa Mikulíka sú hrad a skanzen v Starej Ľubovni ojedinelými kultúrnymi zariadeniami na Slovensku, ktoré takéto formy prezentácie kultúrneho dedičstva ponúkajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.