Archeológom sa na mieste bývalého Kamenného domu na Kostolnom námestí v Kežmarku podarilo vykopať stáročia zabudnutú históriu. Týždne hľadania nevyšli nazmar a do zoznamu nálezov tohto kráľovského mesta pod Tatrami pribudli ďalšie historické skvosty.
KEŽMAROK. S podobnými objavmi sa stretávame iba v mestách ako Prešov či Košice. Je to prvýkrát, čo sa v Kežmarku podarilo niečo také objaviť.
Archeológovia s nálezom práve na tomto mieste predtým nerátali. Priestor, na ktorom sa výskum realizoval, mal názov Na močiari. Predpokladá sa, že to bolo zamokrené miesto, kde vznikali stavby až niekedy v 17. a prevažne v 19. a 20. storočí. Tento fakt vylučoval, že by sa tu stredoveké osídlenia mohli nachádzať.
„Napriek tomu sa nám podarilo objaviť v dvojmetrovej hĺbke základy stredovekej stavby datované aj mincou z 15. storočia,“ povedala archeologička Múzea v Kežmarku Marta Kučerová.
Aj minca odhalí tajomstvá
Kučerová zatiaľ nevie vyčísliť, akú hodnotu mala nájdená minca. Základným poznávacím znakom unikátu je dvojkríž na zadnej strane. Nasvedčuje, že pochádza z 15. storočia. Nevie sa však, ktorému panovníkovi patrila.
Bude podrobená ďalším skúmaniam. Pri nich zistia aj jej hodnotu.
Zaujímavé je, že mincu našli pekne navrchu položenú na úplne poslednej vrstve objavených stavieb. Akokeby ju tam niekto nadizajnoval.
Lokalita je plná nálezov
V minulosti sa v blízkosti tohto miesta konalo viacero výskumov.
„V neďalekej záhrade objavili kováčsku dieľňu z 18. storočia a pod ňou stavbu zo 17. storočia,“ zaspomínala archeologička.
Na Novej ulici č. 3 okrem novovekých stavebných zásahov objavili aj osídlenia z 15. storočia.
Kučerová tvrdí, že výsledky tohto staršieho výskumu priamo súvisia s novodobým: „Na tej parcele na Novej ulici sa nachádzala zrubová stavba a takisto na Kostolnom námestí sa podarilo objaviť aj zrub s kamennou podmúrovkou.“
No a pod touto stavbou objavili aj ďalšiu, ktorá mala tiež kamennú podmurovku. Pochádzala už zo stredoveku.
Tri objekty jednou ranou
Z vývoja osídlenia môžu archeológovia povedať, že sa im podarilo nájsť pozostatky až troch objektov, ktoré boli z dreva.
„Boli pekne v superpozícii, čo znamená nad sebou a na tomto všetkom boli ešte základy kamenného domu, ktorý je starší ako pôvodný, teda ten, ktorý bol postavený na začiatku 20. storočia.”
História kráľovského mesta je bohatá, a tak sa archeológovia tešia na ďalšie nálezy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.