Šesť ľudových domov v obci Rejdová je zaradených do zoznamu kultúrnych pamiatok. Národnou kultúrnou pamiatkou je miestny evanjelický kostol sv. Michala Archanjela. Zriadením Múzea tradičnej ľudovej kultúry v Rejdovej zachránili ďalšiu drevenicu.
REJDOVÁ. Drevenica v strede obce už dlhé roky chátrala, cez strechu do nej zatekalo. V obci prišli s myšlienkou vybudovania múzea tradičnej ľudovej kultúry. Pomohli i šikovní rejdovskí šindliari.
„Drevenicu sme získali do dlhodobého prenájmu a mohli sme sa tak uchádzať o prostriedky na jej obnovu. Návštevníci tu nájdu kus našej histórie. Tradičné rejdovské kroje, krosná, remeselné pomôcky, jednoducho všetko, čo kedysi slúžilo obyvateľom a patrí k našim zvykom a tradíciám. V múzeu sa nachádza aj sedem panelov, ktoré približujú históriu obce. Jedna miestnosť je prepojená s pódiom pred drevenicou. Slúži ako prezliekareň pre účinkujúcich i vstup na pódium počas folklórneho festivalu, ktorý v obci organizujeme,“ uviedla Slávka Krišťáková z obecného úradu.
Múzeum je v ostatnom čase veľmi často navštevované a to nielen v rámci vyučovacích hodín v školách, ale pred časom do Rejdovej prišli aj návštevníci z družobných obcí z Maďarska, Srbska, či hostia z Rožňavy a Košíc.
Nedávno sa múzeum stalo aj objektom záujmu účastníkov medzinárodného fotografického a výtvarného plenéra.
Samotná remeselná časť obnovy bola v rukách domácich, šikovných majstrov. Rejdovskí šindliari sú známi v širokom okolí. Veď svojho času vyrábali šindeľ aj pre hrad Krásna Hôrka a novovybudovaný amfiteáter vo Východnej.
Múzeum je návštevníkom k dispozícií kedykoľvek počas roka. Stačí sa len zastaviť na obecnom úrade.
Oživili aj studne s tradičnou architektúrou
Okrem dreveníc sa Rejdovčanom podarilo obnoviť aj tri obecné studne.
„Drevo, z ktorého boli studne zhotovené, nahlodal zub času. Postupne sme ich opravili a aj vďaka našim remeselníkom a kolegyniam z obecného úradu sa pri studniach budujú akési oddychové zóny s lavičkami i kvetinovou výzdobou. Snažíme sa zachovať rázovitý charakter obce,“ zdôraznil starosta Ján Valentík (SDKÚ-DS).
Na obnovu studní získali z Programu obnovy dediny 3 500 eur. Tento program pomohol aj pri vybudovaní náučného chodníka. Obsahuje sedem informačných tabúľ v intraviláne i extraviláne obce. Snahou je aj vybudovanie ďalšej oddychovej zóny s parčíkom v susedstve materskej školy.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.