Medzitým sa dostala do finančných problémov a hrozí jej nútená správa.
JEZERSKO. V nedeľu 10. júna sa po okolitých kopcoch Spišskej Magury prehnala silná búrka, ktorej následky pocítili v obci Jezersko.
Prívalová voda ju vtedy spláchla, ničila obecný i súkromný majetok. So záchrannými prácami začali prakticky ihneď, spôsobené škody počítali v desaťtisícoch eur.
Ani k dnešnému dňu sa nedá povedať, že by sa obec z ničivej búrky spamätala. Starostu obce Ľubomíra Vnenčáka (nez.) straší nezaplatený účet za záchranné práce.
Tie sa vyšplhali na sumu 52-tisíc eur a pre ročný rozpočet Jezerska na úrovni 30 tisícov eur to predstavuje nezvládnuteľnú záťaž.
„Doteraz nemáme od štátu preplatené záchranné práce po júnovej povodni. Financie sme stále nedostali a hrozí nám nútená správa. Keďže si štát neplní svoje záväzky, ako obec sme sa ocitli v druhotnej platobnej neschopnosti,“ posťažoval sa Vnenčák.
Aktuálne samospráva v Jezersku zavádza ozdravný režim. V pondelok pripravovali na obecnom úrade dokumenty na splnenie si oznamovacej povinnosti voči ministerstvu financií.
Paradoxom je, že obec sa dostala do finančných problémov z dôvodu oneskorených reakcií štátnych orgánov pri vyplatení náhrad za záchranné práce.
Správa pôjde na rokovanie vlády
Na dôvody zdĺhavého čakania na preplatenie záchranných prác zo strany štátu sme sa pýtali priamo na Ministerstve vnútra SR (MV SR).
Tam sme sa dozvedeli, že Správa o priebehu a následkoch povodní na území SR v období od septembra 2012 do júla 2013 bola od konca septembra do 10. októbra v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
„Po vyhodnotení pripomienkového konania bude Ministerstvom životného prostredia SR v spolupráci s MV SR predložený na rokovanie vlády a následne po schválení materiálu vládou bude možné uvoľniť finančné prostriedky na úhradu nákladov na povodňové zabezpečovacie práce, povodňové záchranné práce a škody na majetku,“ uvádza sa v písomnej odpovedi tlačového odboru kancelárie ministerstva vnútra.
Na otázku, kedy sa tak stane, sme priamu odpoveď nedostali.
„Výdavky v územnom obvode Kežmarok - obec Jezersko sú v uvedenom materiáli zahrnuté,“ uvádza sa v závere stanoviska z ministerstva.
Zničenú cestu opravia z darov
Už v priebehu týždňa po búrke i počas leta obec zabezpečila nutné opravy na sprejazdnenie približne 1400 metrov dlhého úseku cesty spájajúceho dolný a horný koniec dediny.
Počas nadchádzajúceho víkendu dostane cesta i nový, 200 metrov dlhý asfaltový koberec. Zhotoviteľ stavby bol vybraný na základe verejnej súťaže, stavba bude stáť 10-tisíc eur. Peniaze obec získala z darov.
„Podpora a solidarita sa v dnešnej dobe len tak nevidí. Túto pomoc si veľmi ceníme a sme za ňu nesmierne vďační,“ reagoval starosta Jezerska na finančné prostriedky získané od Združenia miest a obcí Slovenska, mesta Kežmarok, od obcí z Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí so sídlom v Spišskej Belej, ako aj od súkromných darcov.
Ozdravný režim a nútená správa
Podľa platnej legislatívy je obec povinná zaviesť ozdravný režim, ak celková výška jej záväzkov po lehote splatnosti presiahne 15 % skutočných bežných príjmov obce predchádzajúceho rozpočtového roka a neuhradila niektorý uznaný záväzok do 60 dní odo dňa jeho splatnosti.
Ozdravný režim zvyčajne trvá 90 dní, počas ktorých má obec zlepšiť svoje hospodárenie a znížiť celkové záväzky, pre ktoré zaviedla ozdravný režim.
Ak sa to nepodarí, ministerstvo financií zavedie nútenú správu, vymenuje núteného správcu a obec prejde na krízový rozpočet.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.